Skip to main content

Czy wiesz, że o mocy mieszanki gazu pieprzowego decyduje procentowa zawartość kapsaicynoidów (MC), a nie ilość olejku pieprzowego w puszce (OC)? Sprawdź, jak czytać skład i wybrać najmocniejsze gazy pieprzowe.

Gaz pieprzowy. Narzędzie do samoobrony w małym, poręcznym zasobniku, który możesz ukryć w kieszeni. Wewnątrz drażniąca substancja, której rozpylenie zdezorientuje napastnika. Podrażnia błony śluzowe i oczy, dzięki czemu zyskujesz czas na ucieczkę i wezwanie pomocy. Co powinieneś wiedzieć o mocy gazu pieprzowego? Wszystko postaramy się wytłumaczyć!

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak rozumieć dane zawarte na etykiecie gazu pieprzowego
• Co oznacza % OC gazu i stężenie MC
• O czym decyduje ostrość gazu oznaczana skrótem SHU
• Co świadczy o mocy gazu
• Które gazy pieprzowe dostępne na rynku są najmocniejsze (10 konkretnych przykładów)

Co znajdziesz na etykiecie gazu pieprzowego?

Przykładowy skład, jaki możesz odczytać na zasobniku gazu:
10% Oleoresin Capsicum
1,4 % Capsaicinoids

Jak to odczytać?

10% OC to ilość olejku pieprzowego w puszce gazu. Pamiętaj jednak, że jeśli jakość olejku pieprzowego będzie słaba, to gaz z zawartością 16% OC będzie słabszy od gazu z zawartością 6% OC. Dlatego zawartość OC nie świadczy o skuteczności gazu pieprzowego. Stężenie OC świadczy o tym jak długo i jak mocno napastnik będzie odczuwał na sobie skutki kontaktu ze środkiem drażniącym, jednak nie ma wpływu na szybkość działania gazu. O tym decydują „piekące” właściwości gazu pieprzowego, czyli jego ostrość.

Ostrość gazu

Ostrość zastosowanej w gazie kapsaicyny według Skali Scoville’a oznaczana jest skrótem SHU (Scoville Hotness Unit). Decyduje ona o szybkości bądź też opóźnieniu działania gazu na napastnika.


Przykład:
Gaz pieprzowy 1: ostrość 3 miliony SHU, stężenie 6%
Gaz pieprzowy 2: ostrość 2 miliony SHU, stężenie 10%

Gaz pieprzowy 1 zadziała szybciej, a gaz pieprzowy 2 z większym opóźnieniem. Jednak skutki kontaktu z substancją o takich proporcjach będą odczuwalne dłużej.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Co świadczy o mocy gazu?

Kluczowym wskaźnikiem mocy gazu jest MC (Major Capsaicinoids), czyli faktyczne stężenie substancji drażniących w wyrzucanej mieszance. Tańsze gazy z niższym wskaźnikiem MC 0,2% czy 0,66% wystarczą na obronę przed psem i większością ludzi. Najwyższe dopuszczalne stężenie MC w gazach to 2%. Gazy ze stężeniem od 1,5% do 2% mogą powalić niedźwiedzia.
Mając tę wiedzę możemy przystąpić do pokazania dziesięciu najmocniejszych gazów pieprzowych.

Gazy pieprzowe – co warto o nich wiedzieć?

Najmocniejsze gazy pieprzowe – ranking

1. Gaz pieprzowy Military Gas – strumień i stożek

Prawdziwy HIT! Pojemnik zawiera 15% środka drażniącego OC (Oleoresin Capsicum) w tym 13,3% MC (Major Capsaicinoids), co finalnie przekłada się na 2,0 % MC w wyrzucanej mieszance. Ostrość 3 000 000 SHU. Jeden z najmocniejszych gazów dostępnych na rynku wśród produktów, których wolno używać do obezwładnienia człowieka. Dostępny w dwóch wersjach – możesz wybierać między strumieniem i stożkiem. 

2. Gaz pieprzowy Sabre Red Frontiersman Bear Spray

Gaz o podwyższonej ostrości, w butli o pojemności 272 ml. Aż 2% MC w wyrzucanej mieszance i 10% stężenia OC. Taki skład gwarantuje skuteczną samoobronę przed dużymi, agresywnymi zwierzętami. Strumień tego gazu rozpraszany jest w kształcie stożka, co dodatkowo ułatwia trafienie przemieszczającego się celu. Bardzo przydatny na działce lub na terenie obozowiska. Skuteczny zasięg do 10,6 m.

3. Gaz pieprzowy Sabre Animal Defence

Gaz, którego podobnie jak poprzedniego, nie można stosować przeciwko ludziom. Również z najwyższym dopuszczalnym stężeniem MC ze stożkowym strumieniem rozpylenia. Skuteczny w niskich temperaturach. Zasięg – 10 metrów. Najlepiej dołączyć go do swojego ekwipunku, gdy wybieramy się na biwak czy wycieczkę do lasu, w którym możemy być narażeni na atak dzikich zwierząt. Przede wszystkim niedźwiedzi.

4. Gaz pieprzowy Sabre Red Home Defense

Gaz w żelu o pojemności aż 384 ml i 1,33% zawartości kapsaicynoidów w mieszance. Jego skuteczny zasięg to aż 7,6 metra. Barwnik UV znakujący napastnika. Żelowa konsystencja gazu, wymaga większej precyzyjności celowania niż w przypadku gazu uwalnianego w formie chmury czy stożka.

najmocniejsze gazy pieprzowe

Gaz pieprzowy Military Gas 50 ml – strumień i stożek

SPRAWDŹ
Gaz pieprzowy na niedźwiedzie

Gaz pieprzowy Sabre Red Frontiersman Bear Spray 272 ml – stożek 

SPRAWDŹ
gaz pieprzowy w żelu

Gaz pieprzowy Sabre Red Home Defense – żel 384 ml

SPRAWDŹ

5. Gaz pieprzowy Sabre Red MK4 żel

Gaz wyprodukowany w USA, często używany przez amerykańskie służby mundurowe. To w pełni bezpieczny dla użytkownika gaz, o skutecznym zasięgu do 5 m. Zawiera 10% wysokiej jakości środka drażniącego OC i 1,33 % MC w wyrzucanej mieszance. Lepki gaz w żelu po uwolnieniu, dobrze przywiera do skóry napastnika, pozostawiając na niej barwnik UV. Umożliwia to później zidentyfikowanie ujętego sprawcy.

6. Gaz pieprzowy Sabre Red Crossfire 

Kolejny w rankingu gaz o stężeniu 1,33% MC i pojemności 47,9 ml oraz skutecznym zasięgu 4,6 metrów. Opakowanie gazu zostało skonstruowane z wykorzystaniem technologii, dzięki której miotacz zadziała pod każdym kątem, w dowolnej pozycji. Blokada typu flip-top skutecznie chroni przed przypadkowym rozpyleniem.

7. Gaz pieprzowy Sabre Jogger 

Mały, poręczny, ale skuteczny i mocny gaz polecany dla biegaczy oraz dla osób aktywnie spędzających czas. Do pojemnika dołączony został praktyczny pasek, który możemy założyć na dłoń. 1,33% zawartości kapsaicynoidów w mieszance i 10% stężenia substancji drażniącej OC.

Pozostałe 3 pozycje naszego zestawienia, również należą do mocnych gazów pieprzowych dostępnych na rynku. Dodatkowo są godne polecenia ze względu na ich przystępną cenę i wysoką skuteczność.

Sabre gaz w żelu

Gaz pieprzowy Sabre Red MK4 – żel 89 ml

SPRAWDŹ
Sabre Red Crossfire

Gaz pieprzowy Sabre Red Crossfire – strumień 47,9 ml

SPRAWDŹ
Gaz pieprzowy dla biegaczy

Gaz pieprzowy Sabre Jogger – strumień 19,8 ml

SPRAWDŹ

8. Gaz pieprzowy Sabre Red o wyglądzie szminki

Idealny dla kobiet. Wyglądem przypominający szminkę lub perfumy, zmieści się do każdej torebki czy nerki. Mały pojemnik (zaledwie 23 ml), który kryje w sobie skuteczną mieszankę o wysokim stężeniu substancji OC – 10% oraz 1,33% MC. Działa szybko, z wielką mocą i długotrwale.

9. Gaz pieprzowy Policyjny

Pojemnik tego gazu zawiera 10% środka drażniącego OC (Oleoresin Capsicum) w tym 13,3% MC (Major Capsaicinoids), co przekłada się na 1,33% MC w wyrzucanej mieszance. Pozwala skutecznie obronić się przed napastnikiem, także będącym pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych. Strumień jest mało podatny na czynniki atmosferyczne (wiatr, deszcz), co umożliwia precyzyjniejsze celowanie.

10. Gaz pieprzowy Nato Defense Military żel

Gaz o tej samej pojemności jak opisany wcześniej gaz policyjny. Drażniąca substancja wyrzucana jest w formie żelowego strumienia, odpornego na działanie wiatru i deszczu. Już jednosekundowy kontakt z substancją drażniącą obezwładnia napastnika na około pół godziny. Skuteczny zasięg tego gazu to 4 metry.

gaz pieprzowy o wyglądzie szminki

Gaz pieprzowy Sabre Red o wyglądzie szminki 23 ml – strumień

SPRAWDŹ
Ranking gazów pieprzowych

Gaz pieprzowy Policyjny 50 ml – strumień

SPRAWDŹ
Gaz pieprzowy Nato Defence

Gaz pieprzowy Nato Defense Military żel 50 ml – strumień

SPRAWDŹ

Wszystkie gazy pieprzowe są dostępne bez zezwolenia. Więcej informacji na temat składu i użycia gazów pieprzowych znajdziesz w naszej infografice.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi modelami gazów pieprzowych na Militaria.pl.

Napisz coś...