Skip to main content

Czy wiesz, że o mocy mieszanki gazu pieprzowego decyduje procentowa zawartość kapsaicynoidów (MC), a nie ilość olejku pieprzowego w puszce (OC)? Sprawdź, jak czytać skład i wybrać najmocniejsze gazy pieprzowe.

Gaz pieprzowy. Narzędzie do samoobrony w małym, poręcznym zasobniku, który możesz ukryć w kieszeni. Wewnątrz drażniąca substancja, której rozpylenie zdezorientuje napastnika. Podrażnia błony śluzowe i oczy, dzięki czemu zyskujesz czas na ucieczkę i wezwanie pomocy. Co powinieneś wiedzieć o mocy gazu pieprzowego? Wszystko postaramy się wytłumaczyć!

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak rozumieć dane zawarte na etykiecie gazu pieprzowego
• Co oznacza % OC gazu i stężenie MC
• O czym decyduje ostrość gazu oznaczana skrótem SHU
• Co świadczy o mocy gazu
• Które gazy pieprzowe dostępne na rynku są najmocniejsze (10 konkretnych przykładów)

Co znajdziesz na etykiecie gazu pieprzowego?

Przykładowy skład, jaki możesz odczytać na zasobniku gazu:
10% Oleoresin Capsicum
1,4 % Capsaicinoids

Jak to odczytać?

10% OC to ilość olejku pieprzowego w puszce gazu. Pamiętaj jednak, że jeśli jakość olejku pieprzowego będzie słaba, to gaz z zawartością 16% OC będzie słabszy od gazu z zawartością 6% OC. Dlatego zawartość OC nie świadczy o skuteczności gazu pieprzowego. Stężenie OC świadczy o tym jak długo i jak mocno napastnik będzie odczuwał na sobie skutki kontaktu ze środkiem drażniącym, jednak nie ma wpływu na szybkość działania gazu. O tym decydują „piekące” właściwości gazu pieprzowego, czyli jego ostrość.

Ostrość gazu

Ostrość zastosowanej w gazie kapsaicyny według Skali Scoville’a oznaczana jest skrótem SHU (Scoville Hotness Unit). Decyduje ona o szybkości bądź też opóźnieniu działania gazu na napastnika.


Przykład:
Gaz pieprzowy 1: ostrość 3 miliony SHU, stężenie 6%
Gaz pieprzowy 2: ostrość 2 miliony SHU, stężenie 10%

Gaz pieprzowy 1 zadziała szybciej, a gaz pieprzowy 2 z większym opóźnieniem. Jednak skutki kontaktu z substancją o takich proporcjach będą odczuwalne dłużej.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Co świadczy o mocy gazu?

Kluczowym wskaźnikiem mocy gazu jest MC (Major Capsaicinoids), czyli faktyczne stężenie substancji drażniących w wyrzucanej mieszance. Tańsze gazy z niższym wskaźnikiem MC 0,2% czy 0,66% wystarczą na obronę przed psem i większością ludzi. Najwyższe dopuszczalne stężenie MC w gazach to 2%. Gazy ze stężeniem od 1,5% do 2% mogą powalić niedźwiedzia.
Mając tę wiedzę możemy przystąpić do pokazania dziesięciu najmocniejszych gazów pieprzowych.

Gazy pieprzowe – co warto o nich wiedzieć?

Najmocniejsze gazy pieprzowe – ranking

1. Gaz pieprzowy Military Gas – strumień i stożek

Prawdziwy HIT! Pojemnik zawiera 15% środka drażniącego OC (Oleoresin Capsicum) w tym 13,3% MC (Major Capsaicinoids), co finalnie przekłada się na 2,0 % MC w wyrzucanej mieszance. Ostrość 3 000 000 SHU. Jeden z najmocniejszych gazów dostępnych na rynku wśród produktów, których wolno używać do obezwładnienia człowieka. Dostępny w dwóch wersjach – możesz wybierać między strumieniem i stożkiem. 

2. Gaz pieprzowy Predator 550 ml – stożek

Gaz pieprzowy Predator zawiera wysokie stężenie kapsaicyny. Konkretnie, zasobnik zawiera 15% OC, z czego 13,3% stanowi MC (Major Capsaicinoids). Przy użyciu tego gazu, mieszanka wyrzucana składa się z 2,0% MC. Gaz ten jest rozpylany w kształcie stożka, co pozwala na trafienie poruszającego się celu. Substancja ta działa zarówno przez kontakt z powierzchnią skóry, jak i przez wdychanie, co zwiększa szybkość i skuteczność jej działania. Warto dodać, że głowica zasobnika została wyposażona w mechanizm zabezpieczający w postaci zawleczki. 

3. Gaz pieprzowy Fox Labs Five Point Three 2TM – strumień

Fox Labs oferuje gaz pieprzowy zawierający kapsaicynę o zwiększonym stężeniu (4%) i ostrości aż 5 300 000 SHU. Ten bardzo ostry gaz pieprzowy działa natychmiastowo i umożliwia skuteczną obronę przed napastnikami, również tymi pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych. Wyposażono go w barwnik UV, który ułatwia późniejszą identyfikację uciekającego napastnika. Gaz wyróżnia się precyzyjnym i skutecznym strumieniem, na który w małym stopniu oddziałują warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy deszcz. Pojemnik wyposażony jest w blokadę Flip-Top, która zapobiega przypadkowemu rozpyleniu. Zasięg gazu pieprzowego Fox Labs wynosi do 3 metrów.  

Czytaj dalej! Dalsza część artykułu znajduje się pod propozycjami produktów

4. Gaz pieprzowy Sabre Red Home Defense

Gaz w żelu o pojemności aż 384 ml i 1,33% zawartości kapsaicynoidów w mieszance. Jego skuteczny zasięg to aż 7,6 metra. Barwnik UV znakujący napastnika. Żelowa konsystencja gazu, wymaga większej precyzyjności celowania niż w przypadku gazu uwalnianego w formie chmury czy stożka.

5. Gaz pieprzowy Sabre Red MK4 żel

Gaz wyprodukowany w USA, często używany przez amerykańskie służby mundurowe. To w pełni bezpieczny dla użytkownika gaz, o skutecznym zasięgu do 5 m. Zawiera 10% wysokiej jakości środka drażniącego OC i 1,33 % MC w wyrzucanej mieszance. Lepki gaz w żelu po uwolnieniu, dobrze przywiera do skóry napastnika, pozostawiając na niej barwnik UV. Umożliwia to później zidentyfikowanie ujętego sprawcy.

6. Gaz pieprzowy Sabre Red Crossfire 

Kolejny w rankingu gaz o stężeniu 1,33% MC i pojemności 47,9 ml oraz skutecznym zasięgu 4,6 metrów. Opakowanie gazu zostało skonstruowane z wykorzystaniem technologii, dzięki której miotacz zadziała pod każdym kątem, w dowolnej pozycji. Blokada typu flip-top skutecznie chroni przed przypadkowym rozpyleniem.

7. Gaz pieprzowy Sabre Jogger 

Mały, poręczny, ale skuteczny i mocny gaz polecany dla biegaczy oraz dla osób aktywnie spędzających czas. Do pojemnika dołączony został praktyczny pasek, który możemy założyć na dłoń. 1,33% zawartości kapsaicynoidów w mieszance i 10% stężenia substancji drażniącej OC.

Pozostałe 3 pozycje naszego zestawienia, również należą do mocnych gazów pieprzowych dostępnych na rynku. Dodatkowo są godne polecenia ze względu na ich przystępną cenę i wysoką skuteczność.

Czytaj dalej! Dalsza część artykułu znajduje się pod propozycjami produktów

8. Gaz pieprzowy Sabre Red o wyglądzie szminki

Idealny dla kobiet. Wyglądem przypominający szminkę lub perfumy, zmieści się do każdej torebki czy nerki. Mały pojemnik (zaledwie 23 ml), który kryje w sobie skuteczną mieszankę o wysokim stężeniu substancji OC – 10% oraz 1,33% MC. Działa szybko, z wielką mocą i długotrwale.

9. Gaz pieprzowy Policyjny

Pojemnik tego gazu zawiera 10% środka drażniącego OC (Oleoresin Capsicum) w tym 13,3% MC (Major Capsaicinoids), co przekłada się na 1,33% MC w wyrzucanej mieszance. Pozwala skutecznie obronić się przed napastnikiem, także będącym pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych. Strumień jest mało podatny na czynniki atmosferyczne (wiatr, deszcz), co umożliwia precyzyjniejsze celowanie.

10. Gaz pieprzowy Nato Defense Military żel

Gaz o tej samej pojemności jak opisany wcześniej gaz policyjny. Drażniąca substancja wyrzucana jest w formie żelowego strumienia, odpornego na działanie wiatru i deszczu. Już jednosekundowy kontakt z substancją drażniącą obezwładnia napastnika na około pół godziny. Skuteczny zasięg tego gazu to 4 metry.

Czytaj dalej! Dalsza część artykułu znajduje się pod propozycjami produktów

Wszystkie gazy pieprzowe są dostępne bez zezwolenia. Więcej informacji na temat składu i użycia gazów pieprzowych znajdziesz w naszej infografice.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi modelami gazów pieprzowych na Militaria.pl.

dostawa na następny dzień

Napisz coś...