Skip to main content

Seniorzy są często obierani za cel przez złodziei oraz włamywaczy. Co w takim razie zrobić, aby nie zostać okradzionym? W jaki sposób osoby starsze mogą się bronić przed silniejszym i sprawniejszym napastnikiem? Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, by zwiększyć bezpieczeństwo seniorów. 

Bezpieczeństwo seniorów – ochrona przed włamaniami 

Samotnie zamieszkujący seniorzy są narażeni między innymi na włamania do ich domów lub mieszkań. Włamywacze mogą chcieć ograbić mieszkanie z cennych rzeczy, kiedy w domu nikogo nie ma lub wtedy, gdy właściciel mieszkania jest obecny. Często podają się oni za pracowników spółdzielni, konserwatorów lub pracowników firm sprzedających usługi telekomunikacyjne. Uczul swojego dziadka, babcię lub rodzica na to, by bardzo uważali, kogo wpuszczają do mieszkania i nie ufali każdemu. 

W mieszkaniu cenne przedmioty oraz większą ilość gotówki warto trzymać w mało oczywistych miejscach lub w sejfie. Pamiętaj również, by drzwi do mieszkania osoby starszej wyposażyć w solidne zamki oraz alarm, który będzie się włączał w przypadku otwarcia drzwi przez osoby niepożądane. Istnieje spora szansa, że odstraszy to włamywacza przed dalszymi czynnościami. Drzwi do mieszkania powinny mieć również wizjer, przez który widać, kto puka do drzwi. 

Jak nie dać się okraść na spacerze 

Starsze osoby są również narażone na kradzieże poza mieszkaniem. Takie zdarzenia najczęściej mają miejsce nocą przy mało uczęszczanych drogach czy parku. Aby zmniejszyć ryzyko bycia okradzionym z cennych rzeczy, warto przestrzegać kilku zasad: 

  • Nie noś lub przekaż starszej osobie by nie nosiła przy sobie drogiej biżuterii oraz dużej ilości gotówki – z jednej strony może to zniechęcić potencjalnego złodzieja przed próbą kradzieży, a z drugiej strony, jeśli do tego dojdzie, to straty będą niewielkie. 
  • Unikanie mało uczęszczanych chodników – lepiej, żeby droga zajęła 10 czy 15 minut, ale popularnymi, mocno uczęszczanymi chodnikami, niż krócej, ale wąskimi drogami w podejrzanych okolicach. Szansa zostania napadniętym i okradzionym maleje w centrum miasta i przy ulicach głównych. Trzeba jednak uważać na kieszonkowców w zaludnionych miejscach. Aby się przed nimi uchronić, trzymaj cenne przedmioty w zamkniętej torebce lub torbie. 
  • Obserwacja otoczenia – warto co jakiś czas rozglądać się dookoła, by upewnić się, czy ktoś nie wygląda podejrzanie i Cię nie śledzi.  
  • Postawa i zachowanie ma znaczenie. Idealny kandydat dla złodzieja to osoba starsza, która dodatkowo wygląda na przestraszoną, idzie zgarbiona i niepewnym krokiem. Złodziej doskonale wie, że taka osoba jest słaba i nie da rady się obronić. Dlatego warto chodzić pewnym krokiem, wyprostowanym i z podniesioną głową – oczywiście, jeśli zdrowie i kondycja na to pozwala. 

Samoobrona dla seniorów 

Z wiekiem zdolności do walki maleją. Człowiek naturalnie staje się słabszy i wolniejszy, przez co szanse na odparcie ataku agresywnego napastnika lub złodzieja są raczej znikome. Pewnych rzeczy kontrolować nie możemy, ale jest kilka sposobów na samoobronę dla seniorów w razie zaistnienia takiej potrzeby. 

  • Unikanie konfrontacji – to jest zasada uniwersalna dla każdego, bez względu na wiek. Trzeba pamiętać o tym, by nie prowokować i tak już agresywnej osoby i starać się załagodzić sytuację. 
  • Gaz pieprzowy – najpopularniejsze i łatwe w obsłudze narzędzie do samoobrony, z którym bez problemu poradzi sobie większość osób, nawet tych starszych. Pozwala na obronę z zachowaniem dystansu od napastnika. Zalecamy jednak, by korzystali z niego głównie seniorzy, którzy są jeszcze na tyle sprawni, by mogli użyć gazu w ciągu kilku sekund. Jeśli masz wśród bliskich osoby starsze, które wiesz, że będą mieć problem z obsługą, to lepiej wybrać inny sposób samoobrony. 
  • Alarm osobisty – najlepsze rozwiązanie dla każdego seniora, ponieważ nie może być wykorzystanego przeciwko niemu. Niewielkie, przenośne elektroniczne urządzenie, które wydaje bardzo głośny dźwięk po pociągnięciu zawleczki. Zwróci to na pewno uwagę innych ludzi w pobliżu oraz zniechęci złodzieja lub napastnika, który chciał tylko zrobić krzywdę. 
  • Paralizator – skuteczne narzędzie samoobrony i podobnie jak w przypadku gazu pieprzowego zalecamy raczej dla osób, które nie będą miały problemu z poradzeniem sobie z obsługą.
  • Kurs samoobrony dla seniora – może się to dla niektórych wydawać dziwne, ale oprócz nauki podstawowych zasad samoobrony, może to przynieść również inne korzyści. Uczęszczanie na takie zajęcia przede wszystkim poprawia kondycję i wytrzymałość. Aktywność fizyczna jest dostosowana do możliwości wszystkich uczestników kursu. Większość starszych ludzi ma problemy ze sprawnym poruszaniem się i wydolnością. Takie zajęcia mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Inna zaleta to poznawanie ludzi, którzy również chcą czuć się bezpieczniej. To szansa na poznanie kompana do spacerów, co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo i zmniejszy szansę zostania ofiarą kradzieży czy napaści. Przed zapisaniem seniora na takie zajęcia, warto zasięgnąć porady lekarza.
dostawa na następny dzień

Bezpieczeństwo seniorów – dlaczego trzeba o nie dbać? 

Jeśli seniorzy w Twojej rodzinie nie są poinformowania lub zaznajomieni z powyższymi zasadami, przekażcie im takie informacje. W najbliższych odwiedzinach może warto pomyśleć o sprezentowaniu alarmu osobistego czy antywłamaniowego. Przekaż kilka cennych wskazówek, których przestrzeganie pozwoli uniknąć lub zminimalizować skutki włamania, kradzieży czy napaści. Upewnij się, że dziadkowie czy rodzice chodzą bezpiecznymi drogami i nie narażają się na niebezpieczeństwo. 

Bezpieczeństwo seniorów jest ważne, ponieważ to osoby, które ciężko pracowały całe życie na swoje mieszkanie, oszczędności i utrzymanie rodziny. Utracony majątek czy zdrowie po 60 roku życia może być już bardzo trudny (lub niemożliwy) do odrobienia, dlatego jeśli macie w swojej rodzinie starsze osoby, zachęcamy do zadbania w możliwie najlepszy sposób o poprawę ich bezpieczeństwa. 

Zapraszamy również do przeczytania artykułu o tym, co zrobić, by nocne powroty do domu były bezpieczniejsze.

Napisz coś...