Skip to main content

Zdarza Ci się wracać nocą z pracy, lubisz wyjść na wieczorny spacer, a może późny wieczór to jedyna pora dnia, kiedy możesz udać się na zakupy lub trening na siłownię? Pamiętaj, że to właśnie podczas nocnych powrotów do domu jesteśmy najbardziej narażeni na atak złodziei czy innego rodzaju napaści. Z tego wpisu dowiesz się, jak bronić się przed zagrożeniami ze strony innych ludzi i zwierząt oraz jak uniknąć wypadków. 

Nocne powroty do domu – samoobrona 

Bandyci rzadko wybierają wysokich, zdrowych i silnych mężczyzn jako cel ataku. Zazwyczaj skupiają swoją uwagę na samotnie wracającej do domu z pracy kobiecie, starszych ludziach i osobach niepełnosprawnych. Takie osoby są statystycznie mniejszym zagrożeniem dla złodzieja czy innego agresywnego napastnika. Warto mieć przy sobie na wszelki wypadek odpowiednie narzędzia do samoobrony oraz umiejętności, które zaraz poznasz. 

Akcesoria do ochrony osobistej 

Dobre chęci i sprawne ręce nie zawsze wystarczą, podobnie jak szybkie nogi i dobre buty. Czasami nie ma miejsca na ucieczkę i trzeba podjąć konfrontację. W ofercie sklepu Militaria.pl znajdziesz szereg akcesoriów, które pomogą wyrównać szanse. Jako iż polskie prawo nie jest przychylne co do wydawania pozwoleń na broń do obrony osobistej, a niektórzy nie są jej zwolennikami, proponujemy kilka akcesoriów, które pozwolą na skuteczną ochronę

nocne powroty do domu

Gaz pieprzowy Policyjny 50 ml – strumień
 

SPRAWDŹ
Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Pałka teleskopowa GS hartowana 21″ Rubber Black

SPRAWDŹ

Paralizator Taser Pulse Laser Pointer SET
 

SPRAWDŹ

Gaz pieprzowy

To podstawowy element wyposażenia, który warto mieć ze sobą, jeśli lubisz (lub musisz) spacerować po zmroku. Miotacze gazu pieprzowego są małe, lekkie, łatwe w ukryciu i niezwykle skuteczne, szczególnie jeżeli wybierzesz sprawdzony gaz od uznanego producenta. Są skuteczne zarówno przeciwko ludziom, jak i agresywnym zwierzętom.

Gazy występują w formie cieczy, piany lub żelu i mogą się między sobą różnić pojemnością oraz mocą. Polecamy wybierać najmocniejsze – Military Gas, Fox Labs, Sabre lub Mace. To sprawdzone marki gwarantujące skuteczność.

10 najmocniejszych gazów pieprzowych SPRAWDŹ!

Pałka teleskopowa 

Pałki teleskopowe, zwane inaczej batonami, są całkowicie legalne, a umiejętne ich używanie pomoże Ci się skutecznie obronić w razie zagrożenia. Na rynku znajdziesz wiele modeli, ale polecam wybierać sprzęt renomowanych producentów z naszej oferty. Dodatkowo zawsze wybieraj modele hartowane, które są nieco droższe, ale bardziej odporne na wygięcia. Przenoszenie ułatwia dorzucana przez producenta kabura, którą możesz zawiesić na pasku. Długość pałki dostosuj do swoich potrzeb, pamiętaj jednak, że do użytku w ciasnych pomieszczeniach wybór zbyt długiej pałki może spowodować problemy z komfortem jej użycia. Dłuższa pozwala za to na zastosowanie lepszej dźwigni.  

Zachęcamy do obejrzenia filmu, z którego dowiesz się więcej o tym, jak używać pałki teleskopowej.

Kubotan i długopis taktyczny 

Kubotan w formie breloka do kluczy czy solidny długopis taktyczny to niepozorne akcesoria, które jednak odpowiednio użyte dadzą Ci ogromną przewagę nad zaskoczonym napastnikiem. Powodują punktowe obrażenia ciała i ból, który pozwoli Ci zyskać kilka cennych sekund na ucieczkę lub sprawi, że napastnik zaniecha ataku. W ostateczności siłę ciosu mogą zwiększyć nawet klucze odpowiednio ułożone w dłoni. 

Broń hukowa 

Alarmująca otoczenie broń hukowa sprawdzi się, gdy w pobliżu jest ktoś, kto może nas usłyszeć. Często sam huk wystrzału i zaalarmowanie otoczenia wystarczą, żeby napastnik zaprzestał ataku. Dodatkowo taki sprzęt skutecznie odgania agresywną, dziką zwierzynę. Możesz do nich zamontować nasadkę na race, dzięki której możesz zamienić broń hukową w miotacz wybuchowych lub kolorowych rac, jest to szczególnie przydatne na sylwestra oraz w celach szkoleniowych. 

Paralizator na nocne spacery

Pralizator to kolejne skuteczne narzędzie do samoobrony. Może być kontaktowy lub wystrzeliwać elektrody z dystansu kilku metrów. Wybieraj zawsze sprzęt markowy, który nie zawiedzie Cię w trudnej chwili, szczególnie polecam amerykańską markę Taser. Produkują oni zarówno paralizatory w formie latarki, jak Taser StrikeLight oraz strzelające, typu Taser Pulse Laser Pointer. Ten drugi jest szczególnie wart zakupu, ponieważ zapewnia bezpieczny dystans od napastnika – 4,6 metra zasięgu oraz laserowy celownik to spora przewaga. Wymienne kartridże i baterie sprawiają, że sprzęt może służyć latami.

nocne powroty do domu

Kubotan GS David Black
 

SPRAWDŹ
nocne powroty do domu

Kamizelka nożoodporna – wentylowana

SPRAWDŹ
Alarm osobisty Sabre Runner - black

Alarm osobisty Sabre Runner – black

SPRAWDŹ

Dodatkowy sprzęt do ochrony osobistej

Wymienione wcześniej akcesoria to podstawowe narzędzia do samoobrony podczas nocnych spacerów do domu. Czasami możesz jednak zechcieć wyposażyć się w coś jeszcze. W ofercie sklepu Militaria.pl znajdziesz kamizelki nożoodporne. Sprawdzone i niezwykle skuteczne, występują w wersji wentylowanej, letniej, a także całorocznej.

Oprócz ochrony pasywnej i wymienionych wcześniej środków aktywnych warto wieczorami mieć przy sobie dobrą latarkę. Nie tylko do oświetlania drogi, ale także aby oślepić przeciwnika. Strumień 1000 i więcej lumenów skierowany w oczy napastnika nocą może pozbawić go zarówno wzroku, jak i chęci na dalszą aktywność kryminalną tej nocy – zwłaszcza w trybie stroboskopowym. Solidną latarką można także obronić się podobnie jak pałką czy kubotanem, po prostu uderzając nią bandytę.

W mieście i poza nim warto nosić także alarm osobisty. To niewielkie urządzenie, które emituje bardzo głośny dźwięk, niosący się na sporą odległość. Pozwala wezwać pomoc, gdy ktoś Cię napadnie. Warto również wspomnieć o środkach do dekontaminacji. Występują w formie płynów oraz chusteczek nasączonych specjalistyczną mieszaniną ziół. Neutralizują pieczenie i przydają się, żeby przetrzeć skórę, gdy niechcący spryskasz gazem siebie lub swojego psa, bądź w przypadku, gdy zostaniesz napadnięty i spsikany gazem pieprzowym. 

Kurs samoobrony i przydatne umiejętności 

Akcesoria do samoobrony to jedno, ale warto zapisać się też na kurs samoobrony. Tego typu zajęcia prowadzone są często przez dzielnice poszczególnych miast i nierzadko są darmowe. Na tego typu lekcjach dowiesz się, jak reagować, na co zwracać uwagę oraz jak odeprzeć pierwszy atak. Nie licz jednak na to, że po kilku godzinach darmowych zajęć zamienisz się w komandosa czy zostaniesz niepokonanym ninja. Jeżeli chcesz nauczyć się więcej, polecamy płatne kursy i sztuki walki. Opinie o szkółkach warto sprawdzić wcześniej w Internecie. 

Pamiętaj jednak, że jeśli tylko masz możliwość, staraj się w pierwszej kolejności uciekać. Unikanie walki, bezpośredniego starcia z napastnikiem to najbezpieczniejsza forma samoobrony. Jeśli jednak kontuzja, choroba lub inne dolegliwości Ci to utrudniają, pozostań w trybie czujności i zachowaj zimną krew. Miej przy sobie akcesoria opisane wyżej i nie bój się ich użyć w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo na drogach, chodnikach i w terenie 

Nocne powroty do domu to także ryzyko potrącenia przez auto, spotkania z groźnymi zwierzętami oraz otwarte studzienki, wysokie krawężniki i nierówności, które narażają nas na upadek. Powrót nocą do domu to także często podróż samochodem w ciemności i styczność z nocnym rozkładem komunikacji miejskiej. Jednak zacznijmy od natury. 

Jak się bronić przed zwierzętami? 

Dzikie psy, wilki, dziki oraz niedźwiedzie to zwierzęta, które czasem sprawiają kłopot. Najlepszą obroną przed nimi jest zejście im odpowiednio wcześnie z drogi, ale czasem jest to z różnych powodów niemożliwe. Z pomocą przychodzi wspomniany wcześniej gaz obronny. Na psy powinien wystarczyć tani, podstawowy model gazu pieprzowego, taki jak Gaz Policyjny, Anti Dog czy gaz KO. Gdy wybierasz się w góry lub do lasu, spotkać możesz większą zwierzynę. Wtedy polecam Gaz pieprzowy Mace na niedźwiedzie, wilki i dziki Guard Alaska. 

Miejskie psy, które sprawiają kłopot, często da się odstraszyć bez stosowania drażniącej chemii. Do tego celu warto zaopatrzyć się w Ultradźwiękowy odstraszacz psów i kotów Safety First Dogchaser, wyposażony dodatkowo w lampkę LED. Podczas wypadu w teren, do obrony ostatecznej, może posłużyć także nóż myśliwski, ale to wymaga determinacji oraz bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Warto do tego nie dopuścić. 

Gaz pieprzowy na psy i wilki AntiDog 50 ml – stożek
 

SPRAWDŹ
Latarka akumulatorowa Olight Baton 3 Pro Cool White Black - 1500 lumenów

Latarka akumulatorowa Olight Baton 3 Pro – 1500 lumenów

 

SPRAWDŹ

Ultradźwiękowy odstraszacz psów i kotów Safety First Dogchaser Led II

SPRAWDŹ

Jak nie dopuścić do wypadku? Plus garść porad ogólnych 

Noś odblaski. Szczególnie gdy poruszasz się po nieoświetlonych drogach. Sygnalizują Twoją obecność kierowcom i rowerzystom, pozwalając zauważyć Cię ze znacznej odległości. Staraj się także unikać ciemnej odzieży nocą. Jeżeli poruszasz się rowerem lub hulajnogą po zmroku, koniecznie wyposaż swój środek transportu w przednie oraz tylne oświetlenie. 

Rozglądaj się przed przejściem dla pieszych. Często nocą, szczególnie w deszczu, kierowca nie widzi Cię. Nawet gdy masz pierwszeństwo, stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Zwłaszcza podczas złej pogody i w ciemności. 

Niech Twoja rodzina zna Twój plan dnia, grafik i miejsca spacerów. Gdy długo nie wracasz, będzie to sygnałem, że coś mogło Ci się stać. Tyczy się to także wypadów za miasto. Informuj jaką trasą będziesz szedł i kiedy wrócisz. 

Nie bój się wezwać służb, takich jak pogotowie, policja czy straż miejska, gdy jesteś świadkiem wypadku lub przestępstwa. Wezwanie wsparcia nie jest oznaką słabości, to także forma pomocy poszkodowanym. Miej ze sobą naładowany telefon oraz naładowany powerbank. Nie zapomnij także nosić do tego zestawu przewodu ładującego. W trudnej sytuacji wezwanie pomocy może być konieczne. 

Staraj się unikać całkowitej ciemności i chodzić po oświetlonych drogach. Gdy ktoś Cię śledzi, postaraj się znaleźć miejsce pełne ludzi. Gdy nocą na opuszczonym parkingu udajesz się do swojego auta, rozejrzyj się dokładnie wokół. Często napastnicy czekają niedaleko pojazdu i atakują, gdy próbujesz do niego wsiąść. Możesz stracić w taki sposób samochód, plecak lub torebkę. 

Uzbrojony w wiedzę i akcesoria z pewnością poczujesz się teraz nieco bezpieczniej. Rozglądaj się, trenuj, prowadź zdrowy tryb życia, a przed wejściem na pasy zawsze spójrz w lewo, prawo i znów w lewo. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Napisz coś...