Skip to main content

Konflikt zbrojny to przemoc zbrojna między dwiema lub więcej siłami zbrojnymi. Możliwość wystąpienia konfliktu na najbliższym terenie obecnie nie jest tylko katastroficzną wizją. Jak zwykły obywatel, cywil może się przygotować na konflikt zbrojny? 

Cywile mogą przygotować się do konfliktu zbrojnego, przygotowując plan bezpieczeństwa, będąc na bieżąco i ucząc się, jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom. Przeczytaj, jakie to przygotowania, jakie zapasy powinieneś zgromadzić i co przećwiczyć wcześniej, zanim wybuchnie konflikt zbrojny lub działania zbrojne obejmą teren, na którym mieszkasz.  

Jak przygotować siebie i swoją rodzinę na wypadek konfliktu zbrojnego? 

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do konfliktu zbrojnego. Zawsze powinieneś mieć plan ewakuacji i gotowości na wypadek sytuacji awaryjnych, a także zapasy, które pomogą przetrwać trudny czas. Nawet jeśli teren bezpośrednich działań zbrojnych będzie daleko od Twojego miejsca zamieszkania, to mogą Cię dotknąć skutki kryzysu – brak dostępu do niektórych usług, zatrzymane łańcuchy dostaw czy niepokoje społeczne.  

Gdyby nasz kraj lub jego fragment został objęty działaniami zbrojnymi, to władze powinny na bieżąco informować obywateli o zagrożeniu i sposobach postępowania. Należy dostosowywać się do tych komunikatów, jednak na przygotowania będzie już wtedy za późno. Państwo posiada rezerwy towarowe na taką okoliczność, ale zawsze lepiej liczyć na siebie.  

Jeśli nie jesteś preppersem (jeszcze), to powinieneś poświęcić trochę czasu na przeprowadzenie przygotowań do sytuacji awaryjnej. Gdy ta się już zdarzy, możesz podejść do sprawy zbyt emocjonalnie, spanikować, a przez to gromadzić na przykład nie te przedmioty, które naprawdę są potrzebne. Na część przygotowań może nie być też czasu lub produkty nie będą dostępne w sklepach. Zacznij gromadzić niezbędne rzeczy, zanim cokolwiek się wydarzy. 

Następnym krokiem jest upewnienie się, że Twoja rodzina wie, co robić w nagłych wypadkach. Musisz zapoznać wszystkich z zasadami postępowania, miejscem wybranym do ewakuacji, komunikacją awaryjną. Informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części tego artykułu.  

Cywile są objęci ochroną podczas działań wojennych według międzynarodowego prawa humanitarnego. Mimo tego lepiej być przygotowanym we własnym zakresie na różny rozwój wypadków.  

Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Powerbank solarny Xtorm 10000 mAh 20W

SPRAWDŹ
Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Kuchenka spirytusowa Mil-Tec

SPRAWDŹ
Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Stacja zasilająca EcoFlow Delta Max 2000

SPRAWDŹ

Jak uporządkować zapasy ratunkowe? 

Nagłe wypadki mogą się zdarzyć w każdej chwili. Zgromadź awaryjne zapasy ratunkowe i sprytnie rozlokuj je w miejscu zamieszkania. Nie afiszuj się z przygotowaniami – powinna o nich wiedzieć tylko najbliższa rodzina. Dalszą rodzinę zachęć do przygotowania własnych zapasów.  

Poniżej znajdziesz listę przedmiotów pierwszej potrzeby, która pomoże przetrwać kilka dni w domu, bez dostępu do prądu, wody, gazu czy internetu, a także ułatwi ewentualną ewakuację. Upewnij się, że posiadasz wszystkie te rzeczy i na bieżąco kontroluj stan zapasów. Pilnuj terminów ważności jedzenia i leków. Jeśli jakieś z tych produktów zostaną zużyte, uzupełnij zapas. Mały zestaw ratunkowy powinno się także mieć w samochodzie.  

Waluta 

W czasie konfliktu zbrojnego może przestać działać internet, a także bankomaty. Zgromadź wcześniej gotówkę, najlepiej w różnych walutach. Miej też małe nominały, aby nie tracić oszczędności przy niewielkich transakcjach.  

Zasilanie 

Baterie, akumulatory, powerbanki, stacje ładujące – przygotuj się na brak dostępu do energii elektrycznej. Baterie są też dobrą walutą w handlu wymiennym.  

Kuchenka turystyczna 

Do gotowania wody, przygotowywania posiłków i jako awaryjne ogrzewanie. Przegląd kuchenek turystycznych znajdziesz tutaj.

Woda 

Zgromadź zapas do picia, gotowania i mycia na kilka dni. Sprawdź też, czy w okolicy nie masz źródła wody, z którego będzie można korzystać awaryjnie. Przygotuj się także do zbierania deszczówki.  

Jedzenie 

Wybieraj wysokokaloryczne produkty, które można długo przechowywać bez lodówki. Więcej o zapasach jedzenia napisaliśmy w tekście Spiżarnia preppersa

Mapa 

Miej prawdziwe papierowe mapy i kompas. Przyda się dokładny plan Twojej okolicy i mapy większego terenu na wypadek potrzeby ewakuacji. Kompas również może być przydatny.  

Gaz pieprzowy to podstawowe narzędzie samoobrony. W trudnych czasach warto jednak wyposażyć się również w inne akcesoria.

Paliwo 

Nigdzie nie wyjedziesz bez zapasu paliwa, a stacje benzynowe mogą przestać funkcjonować. Zawsze miej pól baku paliwa i pełny kanister.  

Apteczka i lekarstwa 

Przygotuj dobrze wyposażoną apteczkę, w której też znajdą się stale przyjmowane przez domowników leki.  

Środki higieniczne 

Papier toaletowy, podpaski, tampony, pieluchy. Zgromadź zapas środków higienicznych dopasowany do potrzeb Twojej rodziny. Pamiętaj też, że te produkty mają wiele zastosowań, np. tampony nadają się świetnie do hamowania krwotoków i ochrony dróg oddechowych. 

Przeczytaj też: Preparing na ostatnią chwilę

Gotowość do samoobrony 

Prawdopodobnie nie będziesz walczyć z obcym wojskiem, ale w sytuacji konfliktu zbrojnego możesz potrzebować obronić siebie i swoją rodzinę. Ktoś może chcieć przejąć Twoje zapasy, obrabować Twój dom, czy korzystając z zawieruchy napastować seksualnie. Podczas kryzysów ludzie zachowują się nieprzewidywalnie, agresywnie i na to również musisz być gotowy.  

Wybierz broń do samoobrony, która będzie łatwa w przenoszeniu, dyskretna i naucz się jej obsługi. Trzeba się liczyć z bardziej intensywnymi formami agresji i dobrać odpowiednio skuteczne narzędzia. Sam gaz pieprzowy może okazać się niewystarczający. 

Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Gaz pieprzowy Sabre Red Home Defense 384 ml – żel
 

SPRAWDŹ
Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Pałka teleskopowa GS hartowana 21″ Rubber Black

SPRAWDŹ

Paralizator Taser Pulse Laser Pointer SET
 

SPRAWDŹ

Komunikacja awaryjna 

W razie konfliktu zbrojnego internet może zostać wyłączony na danym obszarze. Można również założyć, że zwykła komunikacja telefoniczna także przestanie działać. Dlatego musisz być też przygotowanym na korzystanie z awaryjnej komunikacji. 

Zacznijmy od odbiorników. Obecnie zwykle korzystamy z radia internetowego, ewentualnie w samochodzie posiadamy zwykłe radio FM. Aby odbierać oficjalne komunikaty, będziemy potrzebować zwykłego radia, które nie korzysta z zasilania sieciowego. Przyda się odbiornik na baterie czy akumulatory lub na korbkę.  

Aby komunikować się z członkami rodziny, sąsiadami czy znajomymi, postaw na radiotelefon. Na naszej stronie znajdziesz duży wybór radiotelefonów, które zapewnią komunikację awaryjną. Weź pod uwagę, że takie urządzenie również potrzebuje zasilania i uwzględnij to podczas planowania zapasu baterii czy powerbanków. Pamiętaj także, że radiotelefonu nie wystarczy wyjąć z pudełka, aby go używać – musisz nauczyć siebie i rodzinę jego obsługi. 

Elementem komunikacji awaryjnej jest również wybranie miejsca zbiórki, jeśli rozdzielicie się z rodziną. Może to być konkretne miejsce, dom dalszej rodziny, domek letniskowy.  

Radiotelefon Baofeng BF-T17 czarny – 2 szt.
 

SPRAWDŹ

Radio alarmowe Powerbank Midland ER300 AM/FM

SPRAWDŹ

Mata solarna Xtorm SolarBooster 21W
 

SPRAWDŹ

Przygotowanie domu do konfliktu zbrojnego

Zapasy na sytuację awaryjną, czyli na przykład konflikt zbrojny, będziesz przechowywać w domu. Co jednak zrobić, gdy miejsce zamieszkania trzeba będzie nagle opuścić? Trzeba być przygotowanym do ewakuacji dwutorowo: zgromadzić przedmioty, które trzeba ze sobą zabrać i zabezpieczyć dom przed jego opuszczeniem.  

Rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą, zabieramy w torbie lub plecaku ucieczkowym, nazywanym BugOutBag. Szczegółowy artykuł, co powinno znaleźć się w torbie ewakuacyjnej, znajdziesz tutaj: BOB czyli plecak ucieczkowy.

Przed opuszczeniem domu trzeba bezwzględnie zakręcić główny zawór wody i odłączyć prąd. Niestety gazu nie możesz zakręcić samodzielnie – musi to zrobić pracownik gazowni. Odłączenie wody i prądu to podstawowe czynności, zrób to, nawet jeśli masz minimum czasu. Jeśli posiadasz rolety zewnętrzne lub okiennice, zamknij je. Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi balkonowe są zamknięte, a następnie zamknij wszystkie drzwi wejściowe.  

Wcześniej powinieneś mieć przygotowany spis wszystkich cennych przedmiotów znajdujących się w domu, listę uzupełniaj na bieżąco. Możesz też zrobić zdjęcia posiadanych dzieł sztuki czy biżuterii. Przechowuj w bezpiecznym miejscu istotne dokumenty – akty urodzenia, ślubu, testamenty, dokumenty skarbowe, polisy ubezpieczeniowe, papiery wartościowe. W innym bezpiecznym miejscu przechowuj ich kopie. Nieruchomość oczywiście warto ubezpieczyć. To też załatw wcześniej – ceny polis mogą wzrosnąć w przypadku zagrożenia. Przygotowując się do ewakuacji, pamiętaj, że życie jest ważniejsze niż dobytek.  

Ewakuacja z miejsca stałego zamieszkania 

Ewakuacja w razie konfliktu zbrojnego może zostać zarządzona odgórnie lub można się ewakuować samodzielnie – najlepiej wcześniej. Będąc przygotowanym na sytuacje awaryjne, czyli mając przygotowane plecaki ewakuacyjne, zabezpieczając zawczasu dobytek, możemy przemieścić się do wcześniej wybranego miejsca lub chociaż wyjechać z miasta przed wszystkimi. Dzięki temu unikniesz korków, tłumów czy niepokojów społecznych, które mogą w takim momencie wybuchnąć.  

Celem ewakuacji może być dom letniskowy, dom krewnych czy znajomych poza dużym ośrodkiem miejskim lub w innej, bezpiecznej miejscowości.  

Co jeszcze można zrobić? 

Prócz sprzętu i planu, ważny elementem przygotowania na wszelkie kryzysy jest inwestycja w zdrowie i kondycję fizyczną. Dbaj o swój stan zdrowia oraz podnoś sprawność, wybierając aktywność sportową zamiast leżenia na kanapie. Każdy wypad z plecakiem w góry jest jednocześnie sposobem na ćwiczenie umiejętności pakowania niezbędnych rzeczy, elementów survivalu i formą aktywności fizycznej, która zaprocentuje. Zajrzyj też na stronę Militaria.pl, by wybrać sprzęt i odzież do treningów.

Natalia Bednarz
Latest posts by Natalia Bednarz (see all)
 

2 komentarze

  • Mariusz Gabrych pisze:

    Czy wiatrówki (karabinki , pistolety) są przydatne w razie konfliktu zbrojnego ? Czy w razie ewakuacji zabrać że sobą taki sprzęt czy też jest to bezcelowe?.

    • Piotr Ploski pisze:

      Tylko będą przeszkadzać. Są ciężkie, nieporęczne i nieefektywne. Pamiętaj również o tym, że maruder czy rosyjski żołnierz, który zauważy cię z jakimkolwiek przedmiotem przypominającym broń po prostu otworzy do Ciebie ogień. Jeśli nie masz więc prawdziwego kałacha czy bojowego pistoletu, nie bierz że ze sobą militarnych zabawek. Bardziej przydadzą się dwa trzy noże poukrywane w różnych miejscach. Uwierz mi, nic tak nie zadziwia napastnika, który zmusił Cię do oddania noża, gdy w parę sekund potem pojawia się w Twoich rękach następny majcher.

Napisz coś...