Skip to main content

Czy warto inwestować swój czas i pieniądze w dobór odpowiednich kulek do naszej repliki ASG? Prawdopodobnie wielu początkującym osobom może się wydawać, że amunicja ASG to marginalna kwestia i w związku z tym wystarczy kupić coś relatywnie taniego, a następnie cieszyć się przyjemnością płynącą z wyjątkowo celnych strzałów, oddawanych na polu bitwy.

Trochę inne, mniej skrajne podejście mogłoby się opierać np. na tym, że skoro jesteśmy początkującymi zawodnikami i nasza replika jest niedroga oraz w pełni stockowa, amunicja nie będzie miała większego wpływu na jej możliwości (zatem nie ma sensu przepłacać). Oczywiście w rzeczywistości jest inaczej.

Kulki ASG mają duże znaczenie

Kulki są jednym z istotniejszych elementów w przygodzie z airsoftem, a ich jakość z reguły ma spore znaczenie dla osiągów naszej repliki – nawet jeśli nie wydaliśmy na nią dużych pieniędzy i nie podjęliśmy się wymiany fabrycznych części. Niektórzy mówią, że przerzucenie się na lepszą amunicję ASG jest jak… swego rodzaju najtańsza opcja stuningowania naszej airsoftowej repliki. Dlaczego? Bo istnieje duża szansa, że odczujemy korzystne efekty w postaci poprawionego działania repliki, lepszej celności przy oddawaniu strzałów, a nawet dalszego zasięgu.

kulki-asg-q-blaster-0-20g-3300szt-19399

Kulki ASG Blaster 0,20g 3300 szt.

SPRAWDŹ
Kulki-Specna-Arms-Core-0-25g-1kg-SPE-16-021014

Kulki ASG Specna Arms Core 0,25 g 1 kg

SPRAWDŹ

Kulki ASG Q Blaster 0,25g 3300szt

SPRAWDŹ

Niewłaściwie dobrane lub przesadnie tanie kulki mogą skutkować nie tylko znacznie gorszym lotem kulek, ale również bardzo uciążliwymi problemami, które dosłownie przerywają naszą zabawę. Niskiej jakości amunicja może powodować zacięcia w lufie i magazynku.

Co to właściwie znaczy, że kulki ASG są niskiej jakości?

Amunicja z niesprawdzonych źródeł może być źle wykonana. Nie chcemy na przykład, żeby w procesie produkcji kulki dorabiały się tzw. szwów, które tylko oddalają je od pożądanego, jak najbardziej sferycznego kształtu. Przedstawiając to bardziej obrazowo, można porównać wygląd szwu do pierścienia widocznego na powierzchni kulki. Jest to niedoskonałość pozostała po złączeniu jej dwóch części. Przeciwieństwem takiego stanu są kulki bezszwowe o ładnej i gładkiej powierzchni.

Niska jakość to również inne widoczne niedoskonałości w postaci ubytków i zadziorów. Ponadto wnętrze kulki może skrywać chaotycznie występujące kieszenie powietrza i sama kulka może mieć niewłaściwie rozłożony środek ciężkości.

Kulki ASG – dobór odpowiedniej wagi

Waga naszej amunicji jest ważna i dobiera się ją w taki sposób, żeby pasowała do naszej repliki. Istotna jest jej moc, spasowanie elementów, szczelność układu, to czy używamy lufy precyzyjnej, działanie systemu hop-up…

Wszystko sprowadza się do prędkości wylotowej nadawanej wystrzeliwanym kulkom, którą standardowo podaje się w stopach na sekundę (FPS – feet per second). Producenci sprzętu z reguły podają ten parametr w przeliczeniu na kulki o wadze 0,2 g. Daje to ogólną wskazówkę o wadze amunicji, która może się lepiej sprawdzić w naszej replice. Na przykład kulki o wadze 0,12 g powinny się sprawdzać w replikach generujących prędkość wylotową, która nie przekracza 250 FPS. Później warto myśleć o cięższych kulkach i brać pod uwagę widełki na zasadzie:

Okolice 300 FPS – kulki o wadze 0,2 g

Okolice 350 FPS – kulki o wadze 0,23 g

Okolice 400 FPS – kulki o wadze 0,25 g

Wyłaniająca się zasada wydaje się jasno informować o ogólnej zależności: im większa prędkość wylotowa, tym bardziej powinniśmy brać pod uwagę cięższe kulki. Najważniejsze jednak jest to, żeby takie widełki jak powyżej traktować tylko jako wskazówki, ponieważ w rzeczywistości najlepiej jest poświęcić trochę swojego czasu i przeprowadzić testy z posiadaną repliką.

Chodzi o to, żeby uzyskać optymalny stosunek odległości na jaką polecą wystrzeliwane kulki oraz tego, jak celne wydają się być nasze strzały. Amunicja o zbyt niskiej wadze w replice o dużej mocy zaowocuje odczuwalnym spadkiem celności. Z kolei przesadnie ciężkie kulki w replice generującej niską prędkość wylotową nie polecą zbyt daleko.

Istotne jest również to, czy jesteśmy posiadaczami repliki karabinku czy broni wyborowej. Miejsce rozgrywki jest tak samo ważne, bo strzelanie na otwartych polach przy silnym wietrze jest czymś zupełnie innym od starć CQB.

Dlaczego dobieranie kulek ASG nie jest proste?

Niektórzy mogą być zdania, że na wszystko jest magiczna receptura, dzięki której zaoszczędzimy czas. To prawda, że posiadanie doskonale opracowanej tabeli, która zawiera natychmiastowe odpowiedzi odnośnie tego „jakie kulki do mojej repliki” byłoby wygodne, lecz takie rozwiązanie po prostu będzie zawodne.

Za przykład mogą nam posłużyć nasze całkiem proste, ogólne wskazówki wypisane powyżej. Mimo zawartych w nich konkretnych wskazań, które sprawdzą się w większości sytuacji, ktoś postąpi zupełnie inaczej i zastosuje kulki 0,25 g w replikach o prędkości wylotowej 250 FPS, ponieważ uzyskane w ten sposób skupienie okaże się świetnym, zadowalającym rozwiązaniem… i nie ma w tym niczego dziwnego.

Każda replika jest inna, ma inaczej spasowane elementy, różne komponenty i po prostu charakteryzuje się takim czy innym działaniem. W związku z tym zaczynamy testować, eksperymentować, stosować inne kulki niż jest to optymalnie przewidziane. Robimy to mając na uwadze opisane wcześniej zależności, to znaczy: cięższe kulki z reguły mogą lecieć na krótszy dystans, ale za to cechować się lepszym skupieniem, natomiast lżejsze kulki mogą dawać w efekcie wyższą wartość prędkości wylotowej, ale też spadek skupienia. Jakie proporcje będą dla nas zadowalające? Odpowiedź dadzą nasze samodzielne testy z różną amunicją ASG.

Kulki ASG a kwestia zacięć w lufie

Trochę wcześniej wspomnieliśmy, że amunicja może powodować zacięcia w lufie. Najgorsze w takiej sytuacji wydaje się być to, że będzie to dla nas skuteczna przeszkoda w dalszym uczestnictwie w rozgrywce. Rodzi się zatem pytanie, dlaczego zacięcia w lufie w ogóle się zdarzają? Niestety nasza amunicja może być niedoskonała i mimo tego, że według informacji na opakowaniu średnica kulek wynosi 6 mm, w rzeczywistości może to być 5,98 mm czy na przykład 6,04 mm. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której zainwestowaliśmy w lufę precyzyjną o średnicy 6,01, natomiast kulki nie są na tyle dobrej jakości, żeby zagwarantować powtarzalność wykonania na odpowiednio wysokim poziomie – zacięcie gwarantowane.

Oczywiście nie musi to być aż tak skrajna sytuacja. Zacięcia mogą się przytrafiać również w zwykłych lufach stockowych.

Kulki ASG a zacięcia w magazynkach

Zacięcia nie przytrafiają się tylko w lufach i mogą mieć miejsce również w magazynkach. Te dwie rzeczy nawet nie muszą być ze sobą powiązanie, tzn. kulki nie będą problematyczne w zestawieniu z lufą, ale już w magazynku… Replika nie strzela, mimo iż nacisnęliśmy na spust? Być może poklepanie ręką, ewentualnie postukanie magazynkiem o hełm pomoże? Jeśli tak, znaczy to tyle, że odblokowaliśmy zacięcie spowodowane kulkami o licznych niedoskonałościach (odpryski, wgłębienia, ogólnie chropowata powierzchnia).

Jeśli nie życzymy sobie takich sytuacji, wtedy najlepiej zacząć od zainwestowania w amunicję wysokiej klasy. Brak szwów, jednolita struktura, niska tolerancja błędu w zakresie faktycznej średnicy, dodatkowa selekcja, dzięki której do klienta trafiają tylko najlepsze egzemplarze. Każdy magazynek „lubi” takie rzeczy.

Kulki ASG świecące w ciemności

Amunicja do airsoftu to najczęściej 6 mm plastikowe kulki, które mogą mieć różną wagę, kolor, ale… to nie wszystko. Jeśli z czasem będziemy się bardziej zagłębiać w temat, odkryjemy również, że mając na uwadze nocne rozgrywki stworzono coś takiego jak kulki fluorescencyjne. Dają fajny efekt oraz pozwalają na zwiększenie realizmu, dlatego że prawdziwa broń zdradza naszą pozycję po wystrzale w ciemnościach. Jednak nie możemy zapomnieć o odpowiednim naświetlaniu takiej amunicji. W tym celu warto zaopatrzyć się w atrapę tłumika z odpowiednim modułem naświetlającym.

Tłumik dźwięku ASG B&T Tracer z naświetlaczem

Tłumik dźwięku ASG B&T Tracer z naświetlaczem

SPRAWDŹ
1152215040_1

Kulki ASG MadBull Tracer 0,25 g – 2000 szt.

SPRAWDŹ

Kulki ASG G&G Tracer 0,20g 2700 szt – czerwone

SPRAWDŹ

Kulki biodegradowalne

Rozgrywki ASG często mają miejsce na łonie natury, a kiedy wszystko dobiega końca, na miejscu pozostają jedynie ślady w postaci licznych plastikowych kulek rozsianych po okolicy. Myśląc o środowisku, warto zainteresować się kulkami wykonanymi z materiałów biodegradowalnych. Ulegają znacznie szybszemu rozkładowi, natomiast ich osiągi są często zbliżone do standardowych kulek plastikowych.

SONY DSC

Kulki BIO 0,20 g 1kg

SPRAWDŹ
biodegradowalne kulki ASG

Kulki ASG biodegradowalne Swiss Arms 0,30 g 1 kg

SPRAWDŹ
Kulki-Specna-Arms-Core-BIO-0-20g-1000szt-SPE-16-021019

Kulki ASG biodegradowalne Specna Arms Core 0,20 g 1000 szt.

SPRAWDŹ

Więcej informacji na temat kulek biodegradowalnych możesz przeczytać w artykule Jak być EKO w ASG czyli kulki biodegradowalne.

Zapraszamy również do zapoznania się z całym asortymentem kulek ASG na Militaria.pl.

Napisz coś...