Skip to main content

Strzelasz z wiatrówki, ale Twoje strzały padają daleko od tarczowej dziesiątki? A może dopiero planujesz rozpocząć przygodę ze strzelectwem wiatrówkowym? Bez wątpienia ten artykuł jest dla Ciebie! Tym razem zapoznamy Cię z postawami strzeleckimi oraz ćwiczeniami, które przygotują Cię do oddawania celnych strzałów.  

Od teorii do mistrzostwa – po co stosujemy postawy strzeleckie? 

Oddawanie strzału z wiatrówki w prawidłowo przyjętej pozycji strzeleckiej ma istotny wpływ na celność strzału. W wielu przypadkach właśnie o tę celność się rozchodzi, choć samo wystrzelenie śrutu już daję pewną dozę emocji.  

Ze strzelaniem z wiatrówki jest jak z jazdą na rowerze czy jazdą samochodem. Trzeba najpierw opanować podstawy. Sprawdza się także znane powiedzenie – praktyka czyni mistrza. Im częściej oddajemy strzały, stosując prawidłową technikę, tym częściej nasze strzały będą celne. Jeśli to jest to, czego szukasz, zostań z nami! 

Chwyt artyleryjski, czyli sposób na okiełznanie wiatrówki sprężynowej 

Zanim przejdziemy do przyjmowania postawy strzeleckiej, ważnym elementem jest też odpowiedni chwyt. Szczególnie istotne jest to dla osób początkujących i strzelców broni palnej, którzy przywykli do innej pracy broni przy wystrzale. Jeżeli korzystasz lub zamierzasz korzystać z wiatrówki sprężynowej (np. z dolnym naciągiem), zwróć uwagę na ten akapit. 

Pierwszym odruchem przy oddawaniu strzału jest pewne i mocne chwytanie wiatrówki, co w przypadku modeli sprężynowych może powodować niską celność strzałów. Wiatrówki sprężynowe przy wystrzale generują odczuwalny odrzut, najpierw w tył, a następnie w bardzo krótkim czasie w przód. Pewny, mocny chwyt nie jest w stanie zapobiec odrzutowi, a jeszcze ściślej – nic nie jest w stanie mu zapobiec. Jak zatem postępować z wiatrówką sprężynową i jej odrzutem? Najlepszym sposobem jest chwyt artyleryjski. 

Chwyt artyleryjski polega na pozwoleniu wiatrówce na pracowanie i dostosowanie się do tego procesu. Wiatrówkę sprężynową (np. łamaną) należy trzymać swobodnie, bez dociskania kolby do ramienia czy zbyt mocnego zaciskania dłoni na chwycie i łożu. Pomocne jest również stosowanie właśnie pewnej postawy strzeleckiej, która zapewni stabilność strzelcowi. 

Podstawowe postawy strzeleckie 

Postawy strzeleckie są jednym z zagadnień, które powinien opanować każdy strzelec. Wyróżnia się postawy strzeleckie zarówno dla broni krótkiej, jak i broni długiej. Podstawowymi postawami są: postawa stojąca, klęcząca i leżąca.  

W zależności od stopnia zaawansowania strzelca, a także celu, w jakim oddaje strzały, wymienione wyżej postawy rozbudowane są na wiele wariantów. Dla przykładu – pozycja stojąca, w której strzelec oddaje strzał z karabinka automatycznego, może zostać rozbita na: postawę stojącą frontalną wysoką, frontalną obniżoną, półfrontalną wysoką, półfrontalną obniżoną oraz z biodra.  

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się podstawowymi pozycjami strzeleckimi, które powinien opanować początkujący strzelec korzystający z długiej wiatrówki. 

Postawa strzelecka stojąca 

W stojącej postawie strzeleckiej strzelec powinien stać swobodnie, obiema stopami na płaskiej powierzchni. Stopy należy ustawić tak, aby znalazły się w osi karabinka. Osoby praworęczne powinny ustawić się lewym bokiem w stronę tarczy (lub innego celu), leworęczne analogicznie bokiem prawym. Ramię powyżej łokcia i łokieć ręki podtrzymującej wiatrówkę mogą być oparte o klatkę piersiową lub biodro.

Chwyt karabinu omówimy na przykładzie osoby praworęcznej. Kolba karabinu powinna znaleźć się w dołku strzeleckim (pod obojczykiem), a dłoń powinna znaleźć się na uchwycie. Lewą dłonią należy podtrzymywać (nie chwytać) łoże wiatrówki. 

Postawy strzeleckie - postawa stojąca

Postawa strzelecka klęcząca 

Przyjęcie prawidłowej postawy klęczącej jest nieco bardziej skomplikowane niż ustawienie się w pozycji stojącej. W najprostszej (amatorskiej) wersji postawa klęcząca opiera się o wysunięcie lewej nogi do przodu i zgięcie prawej nogi w kolanie. Prawa stopa może dotykać podłoża palcami bądź podbiciem, lewa stopa natomiast powinna się stabilnie na nim opierać. Lewy łokieć można oprzeć na kolanie, prawa ręka zaś przytrzymuje kolbę ramieniem. 

W sportowej pozycji klęczącej potrzebujemy trochę precyzji i matematyki: 

  • prawa stopa strzelca może spoczywać na podłożu, stykając się z nim poprzez wielki palec i kolano, 
  • lewy łokieć, który wsparty jest na kolanie, może spocząć nie więcej niż 100 mm nad kolanem lub 150 mm za kolanem, 
  • jeżeli strzelec używa wałka strzeleckiego (walcowatej poduszki, na której można przysiąść), prawa stopa nie może zostać odchylona pod kątem większym niż 45 stopni. 
  • pośladki i udo nie mogą dotykać podłoża, 
  • między pośladkami a podeszwą buta nie może się znaleźć żaden inny materiał niż bielizna i spodnie. 
Postawy strzeleckie - postawa klęcząca

Postawa strzelecka leżąca 

Pozycja leżąca, żartobliwie nazywana leżeniem na żabę, jeżeli zostanie przyjęta prawidłowo, da najlepsze rezultaty pod kątem celności strzałów. Strzelec kładzie się na brzuchu głową w stronę tarczy (lub innego celu). Wiatrówka podtrzymywana jest przez obie ręce i prawy bark. Policzek może być oparty o kolbę wiatrówki (ale w przypadku wiatrówki sprężynowej należy przyłożyć policzek bez dociskania). Istotne, aby wiatrówka nie dotykała ani nie opierała się o podłoże lub inny przedmiot. Lewe przedramię strzelca powinno być położone tak, aby kąt między ręką a podłożem nie był większy niż 30 stopni. 

Postawy strzeleckie - postawa leżąca

Trening przed strzelaniem 

Samo opanowanie postawy strzeleckiej nie gwarantuje celności strzałów. Proces oddawania strzału jest o wiele bardziej skomplikowany niż schemat „do broni, cel, pal”. Poniżej znajdziesz sześć ćwiczeń, które wraz z prawidłowo przyjętą postawą strzelecką gwarantują „dyszkę” na tarczy.  

Oko dominujące 

Określenie dominującego oka pozwala na poznanie swoich ograniczeń w wyborze broni i oddawaniu strzałów. Istnieją strzelcy, którzy bez problemu strzelają celnie, mając obydwoje oczu otwartych, choć znacznie częściej występuje oko dominujące. Jak je określić? Wykonaj poniższe kroki: 

  • skieruj wzrok na niewielki, stosunkowo oddalony przedmiot mając dwoje oczu otwarte, 
  • ustaw kciuk tak, aby obserwowany przedmiot znalazł się nad nim, 
  • zamknij lewe, a później prawe oko nie zmieniając pozycji, 
  • oko, którym obserwujesz przedmiot wprost nad kciukiem, to Twoje oko dominujące. 

Zazwyczaj podświadomie ustawiamy kciuk zgodnie z okiem dominującym. Najlepszym wariantem jest jednostronność strzelca, czyli sytuacja, w której dominująca ręka i dominujące oko znajdują się po tej samej stronie ciała. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie dominujące ręka i oko znajdują się po przeciwstawnych stronach (na przykład u osoby leworęcznej dominującym okiem jest prawe), wtedy dochodzi do dwustronności. Nie wyklucza to możliwości opanowania strzelectwa, jednak mogą wystąpić komplikacje przy strzelaniu z długiej broni. W takiej sytuacji można podjąć próby przełamania dominującego oka.

Postawy strzeleckie

Zgrywanie przyrządów celowniczych 

Jeżeli używasz przy strzelaniu otwartych przyrządów celowniczych (muszka i szczerbinka), warto utrwalić sobie jak je zgrać. Niezależnie od grubości muszki czy kształtu szczerbinki, zasady zgrywania są takie same. Muszka i szczerbinka muszą być wyrównane – muszka powinna być widoczna dokładnie pośrodku szczerbinki, a jej wierzchołek i górna krawędź szczerbinki na jednym poziomie. 

Trening zgrywania można przeprowadzać według następujących kroków: 

  • upewnij się, że wiatrówka jest rozładowana, 
  • stań przed dobrze oświetlonym polem (na przykład białą ścianą), 
  • unieś wiatrówkę w taki sam sposób jak przy oddawaniu strzału, patrząc przez przyrządy celownicze przez kilka sekund, 
  • ustaw położenie przyrządów w odpowiednim miejscu, 
  • skontroluj położenie przyrządów, skupiając wzrok na wierzchołku muszki. 

Język spustowy 

Początkujący strzelcy mogą napotkać trudności w pracy z językiem spustowym. Problemem jest przede wszystkim pośpiech, który prowadzi do poruszania wiatrówką w momencie wystrzału, co negatywnie wpływa na celność. Warto więc poćwiczyć pracę z językiem spustowym, aby nie popełniać błędów. Skorzystaj z tych wskazówek: 

  • upewnij się, że wiatrówka nie jest naładowana i skieruj lufę w bezpieczne miejsce, 
  • ułóż palec wskazujący na języku spustowym (w połowie długości pierwszego paliczka), 
  • wykasuj luz spustu (jeśli występuje) i zatrzymaj ruch spustu w pozycji roboczej (bez przedwczesnego strzału), 
  • płynnie zwiększaj nacisk na język spustowy, staraj się nie zmieniać pozycji wiatrówki z chwili strzału, 
  • po strzale odczekaj 1-2 sekundy, zwalniaj powoli nacisk na język spustowy, 
  • powtórz czynność. 

Pierwsze ćwiczenia wykonuj spokojnie i powoli. Warto wyposażyć się w kulochwyt z tarczami i regularnie trenować pracę z językiem spustowym. 

Postawy strzeleckie

Przyjmowanie postawy 

Postawa strzelecka zostaje przyjęta prawidłowo, kiedy strzelec nie odczuwa niepotrzebnego napięcia mięśni. Jeśli podczas przymierzania się do oddania strzału odczuwasz drżenie mięśni, to znaczy, że Twoja pozycja jest nieprawidłowa i szybko zaczniesz odczuwać zmęczenie podczas strzelania.  

Do ćwiczenia przyjmowania postawy strzeleckiej dobrze się sprawdzi pozycja siedząca. Nie jest ona zbyt często używana do faktycznego oddawania strzałów, ale często jest stosowana przy treningu. Stosowanie pozycji siedzącej wymaga zaopatrzenia się w siedzisko i stolik. Jak trenować pozycję strzelecką siedząc? Sprawdź poniższe wskazówki: 

  • upewnij się, że wiatrówka nie jest naładowana i skieruj wylot lufy w bezpieczne miejsce, 
  • oprzyj obydwa łokcie na stoliku, 
  • oprzyj kolbę wiatrówki na ramieniu w taki sposób, żeby przy poruszaniu się kolba była unieruchomiona, 
  • prawą dłonią delikatnie przyciśnij wiatrówkę do ramienia, 
  • lewą dłoń wesprzyj łoże wiatrówki (nie chwytaj, wiatrówka ma swobodnie leżeć w Twojej dłoni, 
  • obserwuj napięcie mięśni i koryguj chwyt dłoni, 
  • obserwuj czy po każdym złożeniu (przygotowaniu do oddania strzału) wiatrówka układa się tak samo. 

Prawidłowo przyjęta pozycja będzie się charakteryzować brakiem napięcia mięśniowego, dzięki czemu bez problemu długo będziesz mógł utrzymywać broń w poprawnym chwycie. Twoja głowa powinna być naturalnie ułożona do obserwacji przyrządów celowniczych, a obsługiwanie wiatrówki wygodne. 

Kiedy opanujesz postawę siedzącą, w ten sam sposób ćwicz kolejne postawy strzeleckie. 

Oddech 

Trening regulacji oddechu jest bardzo ważny, szczególnie jeżeli zamierzasz oddawać powtarzalne strzały. Przy oddawaniu strzału, strzelec wstrzymuje oddech. Między kolejnymi strzałami trzeba uzupełnić niedobory tlenu, w innym wypadku odczujesz niedotlenienie na przykład poprzez mięśnie. Sprawdź poniżej jak ćwiczyć oddech podczas strzelania: 

  • sprawdź, czy wiatrówka jest rozładowana i skieruj lufę w bezpieczne miejsce, 
  • przyjmij postawę strzelecką, 
  • wyrównaj przyrządy celownicze, 
  • ułóż palec na języku spustowym, 
  • wstrzymaj oddech tak, aby nie napinać mięśni klatki piersiowej, nie bierz głębokiego wdechu ani nie wypuszczaj powietrza z płuc na siłę, wstrzymaj oddech po lekkim wydechu, 
  • obserwuj przyrządy celownicze i koryguj ich wyrównanie, 
  • wstrzymaj oddech podczas oddawania strzału, 
  • po tym czasie ściągnij palec ze spustu i wznów oddychanie, wyrównuj oddech przez 30 sekund i powtórz ćwiczenie. 

Uwaga! Ćwicz około 10-15 minut i zrób przerwę, aby nie wywołać zawrotów głowy. 

Ćwiczenie ma na celu wytworzenie nawyku wstrzymywania oddechu przy oddawaniu strzału, czyli po wyrównaniu przyrządów i położeniu palca na spuście. 

Strzelanie do tarczy 

Strzelanie do tarczy jest zwieńczeniem poprzednich ćwiczeń. Pamiętaj, aby do ćwiczeń wybrać odpowiednie miejsce i wyposażyć się w kulochwyty, dzięki którym nie pozostawisz śrutu. 

Przy tym ćwiczeniu wykonaj następujące kroki: 

  • upewnij się, że wiatrówka jest załadowana i skieruj lufę w stronę tarczy,
  • przyjmij postawę strzelecką,
  • wyrównaj przyrządy celownicze,
  • połóż palec na spuście, obserwuj przyrządy,
  • wstrzymaj oddech,
  • płynnie zwiększaj nacisk na spust, wciąż obserwując wyrównanie przyrządów,
  • obserwuj czy ruch spustu nie powoduje ruchu całej wiatrówki i rozregulowania przyrządów celowniczych (jeśli tak się dzieje, powtórz ćwiczenia przyjmowania postawy strzeleckiej i zgrywania przyrządów),
  • po oddaniu strzału przez ok. 2 sekundy pozostań w bezruchu,
  • zwolnij spust, wznów oddychanie i przygotuj się do odtworzenia ćwiczenia. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje tarcz strzeleckich. Wypróbuj różne wersje – możesz wybrać tarczę z punktowanymi okręgami czy też tarczę sylwetkową.  

Zasady bezpieczeństwa przy strzelaniu z wiatrówki 

Korzystanie z wiatrówki to także zasady bezpieczeństwa. Te wyglądają podobnie jak przy korzystaniu z broni palnej. Pamiętaj, że wiatrówką również możesz stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia tak osób, jak i zwierząt. 

Nawet replika na plastikowe kulki może stanowić zagrożenie, dlatego zwróć uwagę na poniższe zasady: 

  • nie kieruj pod żadnym pozorem wiatrówki w stronę ludzi i zwierząt, 
  • zawsze traktuj ją jako gotową do wystrzału, 
  • sprawdzaj osobiście, czy wiatrówka jest rozładowana (nigdy nie zaglądaj w tym celu do lufy!), 
  • jeżeli trenujesz strzelanie na strzelnicy, zawsze stosuj się do poleceń instruktora i obsługi strzelnicy, 
  • oddając strzały poza strzelnicą, zwracaj uwagę, aby zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i nie pozostawiać śrutu. 

Oferta sklepu Militaria.pl w dziedzinie strzelectwa wiatrówkowego 

Najlepszą metodą na opanowanie danej czynności jest oczywiście praktyka. W sklepie Militaria.pl znajdziesz bogatą ofertę wiatrówek i akcesoriów, które z pewnością przydadzą Ci się podczas strzelania. Militaria.pl oferują kompleksowe wyposażenie strzelca. Oprócz różnych modeli wiatrówek (w tym wiatrówek pistoletów, karabinów, PCP, PCA i innych), znajdziesz również amunicję. Pamiętasz o zasadach bezpieczeństwa? Zwróć uwagę na szeroki wybór środków ochronnych jak na przykład ochronników słuchu i okularów dla strzelców. Oferta Militaria.pl zawiera także tarcze, cele i kulochwyty strzeleckie. 

DHL23:59

Napisz coś...