Racje żywnościowe kojarzą się głównie z wojskiem, wyprawami survivalowymi czy górskimi wędrówkami. W trudnych czasach warto jednak zgłębić wiedzę na ich temat bez względu na prowadzony przez nas tryb życia, wykonywany zawód czy hobby.
Z tego artykułu dowiesz się, czym są racje żywnościowe, co zawierają i dla kogo będą przydatne.
Czym są racje żywnościowe?
Racją żywnościową można nazwać każdy zestaw produktów spożywczych, który jest przeznaczony do spożycia przez jedną osobę jako pojedynczy posiłek lub zestaw dań na cały dzień. Żywność zawarta w takich pakietach charakteryzuje się tym, że ma długi okres przydatności do spożycia, jest lekka i ma wysoką wartość kaloryczną.
Zestaw taki pokrywa najczęściej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jednego dorosłego człowieka. Są jednak także mniejsze racje MRE (z ang. Meal, Ready to Eat), które stanowić mogą jeden posiłek, np. obiad.
Mniejsze racje mają pewną przewagę. Są to oddzielne, szczelnie zamknięte opakowania i chcąc zjeść tylko jeden posiłek, otwierasz pojedyncze opakowanie racji żywnościowej, a pozostałe zostają dalej szczelnie zamknięte, zachowując właściwości wodoodporne. Duże racje bojowe są bardziej opłacalne finansowo, więc jeśli budżet jest czynnikiem decydującym, warto kupić racje całodobowe – jedno opakowanie na jeden dzień dla dorosłego człowieka. Całość może zawierać nawet 4000 kcal.
Dla kogo są racje żywnościowe?
Racje żywnościowe najczęściej można znaleźć pod nazwą wojskowych lub polowych. Nie oznacza to jednak, że sprawdzają się one jedynie w przypadku żołnierzy, choć takie było ich pierwotne przeznaczenie. Z gotowych zestawów żywnościowych bardzo często korzystają podróżnicy, himalaiści, fani survivalu i preppersi. Racje żywnościowe to także dobre uzupełnienie plecaka ucieczkowego i domowej spiżarni na trudne czasy.
Dla każdego, kto bierze udział w konfliktach zbrojnych i działaniach terenowych, najlepszym wyborem są racje dedykowane żołnierzom. Produkty w nich zawarte są starannie wyselekcjonowane, mają bardzo długi termin przydatności do spożycia i są zapakowane w szczelne, wodoodporne opakowania. Ich waga i rozmiar są niewielkie, co ułatwia przenoszenie w plecaku. Ich zaletą jest również to, że nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów, ponieważ wszystko, co jest niezbędne do przygotowania ciepłego posiłku znajduje się w opakowaniu. Szczególnie polecamy polskie racje MRE firmy Arpol.
Polecamy zapoznać się również z artykułem o tym, jak przygotować się na blackout.
Co zawierają wojskowe racje żywnościowe?
Skład racji żywnościowych może się od siebie różnić. Zawsze jednak musi to być żywność długoterminowa, stosunkowo łatwa do przyrządzenia i taka, która zawiera niezbędne składniki odżywcze. Wiele racji żywnościowych, zwłaszcza tych dedykowanych żołnierzom, zawiera także akcesoria higieniczne.
Przykładowa lista produktów w racjach wojskowych:
- suchary lub chleb wojskowy,
- chrupkie pieczywo,
- pasztet,
- konserwy mięsne,
- żywność liofilizowana,
- dżem owocowy,
- batony energetyczne,
- czekolada,
- miód,
- kawa rozpuszczalna,
- napój herbaciany,
- orzechy,
- cukierki z kofeiną,
- guma do żucia,
- przyprawy,
Akcesoria niezbędne do przygotowania i spożycia jedzenia:
- woda w torebkach foliowych,
- bezpłomienny podgrzewach chemiczny,
- sztućce.
Inne akcesoria, np. higieniczne, które znajdziesz w dobrze wyposażonych racjach wojskowych:
- papier toaletowy w listkach,
- torebki foliowe ,
- chusteczki nawilżane,
- tabletki do dezynfekcji wody,
- jednorazowa szczoteczka do zębów – bardzo często kilka sztuk, do użycia po każdym posiłku.
- zapałki.
Obejrzyj nasz materiał wideo, w którym preppers opowiada, dlaczego i jakie zapasy należy gromadzić!
Jakie są alternatywy dla racji żywnościowych wojskowych
Na rynku dostępny jest duży wybór alternatyw dla racji żywnościowych. Mogą to być liofilizaty, konserwy wojskowe czy też żywność sucha. Poniżej omówimy nieco dokładniej poszczególne rodzaje.
Żywność liofilizowana
Liofilizaty to bardzo popularne rozwiązanie wśród turystów. Opakowania są lekkie, zajmują mało miejsca, a jedzenie jest smaczne i proste do przyrządzenia – wystarczy zalać gorącą wodą, odczekać kilka minut i danie jest gotowe do zjedzenia.
Ze względu na olbrzymią popularność tego typu produktów możesz przebierać wśród wielu potraw i smaków. Dostępne są różnego rodzaju makarony z mięsem, gulasze, fasola po bretońsku czy nawet tradycyjne polskie potrawy takie, jak bigos.
Jedzenie liofilizowane polecamy w szczególności do celów turystycznych, jeśli masz już lub jesteś w trakcie kupowania pozostałych akcesoriów. Będziesz potrzebować bowiem kuchenki turystycznej i garnuszka, w którym podgrzejesz wodę.
Konserwowana żywność długoterminowa
Konserwy to popularne i stosunkowo tanie jedzenie. Ich termin przydatności również jest zazwyczaj długi – do 2 lat po dacie produkcji. Do wyboru jest wiele rodzajów: tradycyjne konserwy z marketu, konserwy restauracyjne, dla preppersów i konserwy wojskowe.
Stalowe puszki są wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia, dlatego warto taką żywność rozważyć do zabrania w trudne warunki. Konserwy jednak najlepiej sprawdzają się w domowej spiżarni łącznie z przetworami, ponieważ kilka puszek w plecaku to spory, dodatkowy ciężar. Możesz mieć również przygotowanych kilka puszek na biwak czy survivalowy wypad do lasu.
Sprawdź, jak przygotować domową spiżarnię na trudne czasy.
Żywność sucha
Suszona wołowina, przekąski wysokoenergetyczne oraz suchary i chleby wojskowe to dobry przykład suchych racji żywnościowych. Mogą one stanowić osobny zestaw, ale często są uzupełnieniem racji bojowych. Największą zaletą takiego jedzenia jest niewielka waga oraz brak dodatkowych akcesoriów niezbędnych do przygotowania posiłku.
Suszoną żywność i przekąski polecamy do tworzenia własnych zestawów. Sprawdzą się dobrze również jako uzupełnienie plecaka ucieczkowego i w trakcie wszelkich wędrówek i wypadów jednodniowych.
Popularnym przykładem suchych racji żywnościowych jest Seven Oceans. Są to uznane racje na tratwach ratunkowych i na statkach. Bardzo często zabierają je ze sobą do lasu fani survivalu i bushcraftu. Po otwarciu są od razu gotowe do jedzenia, ale można zalać je mlekiem lub wodą.
Kompletowanie indywidualnych racji żywnościowych
Jeśli lubisz jedzenie lepszej jakości i chcesz mieć wpływ na to, co znajduje się w dobowym zestawie, najlepszym wyborem jest stworzenie indywidualnych racji żywnościowych, które pokryją Twoje zapotrzebowanie kaloryczne na cały dzień. Na taki zestaw może składać się np. jedno opakowanie potrawy liofilizowanej, paczka suszonej wołowiny, żywność konserwowa (fasolka, gulasz, zupa), czekolada, batony energetyczne, paczka sucharów specjalnych lub chleb z długim terminem przydatności i saszetki z kawą rozpuszczalną. Pokryje to dzienne zapotrzebowanie kaloryczne większości osób.
Klasyczne konserwy możesz zastąpić tymi z potrawami restauracyjnymi, np. Ed Red. Są droższe, ale smakują lepiej. Możesz także do zestawu dorzucić dżem i miód – w zależności od upodobań. Podczas kompletowania racji żywnościowych zwracaj także uwagę, czy potrzebujesz dodatkowych akcesoriów do spożycia posiłku. Najbardziej uniwersalne są konserwy i sucha żywność gotowa do spożycia w każdej chwili. Do liofilizatów potrzebujesz gorącej wody, więc upewnij się, że będziesz mieć ją w czym przygotować poza domem.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową Militaria.pl. Znajdziesz tam bardzo szeroki wybór racji żywnościowych, posiłków liofilizowanych czy suchej żywności. Możesz wybierać spośród gotowych racji żywnościowych Arpol lub z setek innych produktów, które pozwolą Ci skompletować indywidualną rację żywnościową.