Skip to main content

Sezon na grzybobranie to czas, kiedy wiele osób już z samego rana wybiera się do lasu na poszukiwania. Jesienne spacery na łonie natury oprócz wyciszenia, gwarantują też z pewnością wiele benefitów zdrowotnych. W tym artykule zwracamy jednak uwagę na coś więcej niż korzyści płynące z jesiennych leśnych spacerów – na bezpieczeństwo. Sprawdź, na co uważać w lesie. 

Kilka porad na sam początek 

Wybierasz się do lasu i chcesz, by to było bezpieczne grzybobranie? Zapoznaj się najpierw z kilkoma poradami: 

  1. Przed wyjściem naładuj telefon – przyda się w kryzysowych sytuacjach, by zadzwonić po pomoc lub sprawdzić drogę powrotną. 
  2. Poinformuj kogoś bliskiego, do jakiego lasu i na jak długo się wybierasz. 
  3. Zabierz kogoś ze sobą – w kilka osób będzie raźniej i bezpieczniej. 
  4. Upewnij się, że każdy jest dobrze widoczny – może być kamizelka odblaskowa lub jaskrawa odzież. Dzięki temu będziecie się lepiej widzieć z dużej odległości. 
  5. Zbieraj tylko takie grzyby, o których wiesz, że są jadalne i nie niszcz grzybów niejadalnych dla człowieka – są one pożywieniem zwierząt. 
  6. Zabezpiecz się przed kleszczami i na wypadek spotkania podejrzanego towarzystwa. W dalszej części dowiesz się więcej na ten temat. 

Kleszcze, komary i żmije 

Spacerowanie po lesie to przyjemnie spędzony czas, chwila na refleksje i wyciszenie. To również szansa na złapanie kleszcza i pogryzienie przez komary. Na spacery po lesie ubierz się tak, by być maksymalnie osłoniętym. Polecamy polar lub lekką kurtkę, długie spodnie, wysokie buty (dobrze sprawdzą się kalosze) i długie skarpety. Na głowę możesz założyć cienką czapkę lub kapelusz. 

By grzybobranie było bezpieczne, użyj specjalnych środków na kleszcze i komary. W naszej ofercie znajdziesz repelenty, które skutecznie odstraszą owady. Jeśli zabierasz do lasu psa, pamiętaj też o jego bezpieczeństwie. Czworonożny przyjaciel podziękuje Ci za ultradźwiękowy odstraszacz na kleszcze. 

Kleszcze i komary dokuczają nam w lesie najczęściej. Te pierwsze przysparzają również często dodatkowych problemów, dlatego pamiętaj, by zawsze po powrocie do domu obejrzeć się, czy żaden się nie przyczepił. W lesie możesz spotkać również żmije i inne gady. Przeczytaj nasz artykuł o wężach, by dowiedzieć się, jak się zachować, gdy spotkasz jednego z nich na swojej drodze. 

Photo by Paweł Kubicki on Unsplash

Nie zbieraj grzybów „trujaków” i tych, co do których nie masz pewności.

Niechciane towarzystwo i agresywne psy 

Owady i gady to niestety nie jest jedyne zagrożenie w lesie, jakie możesz napotkać. Udany sezon na grzybobranie sprawia, że do lasu każdego dnia wybiera się dużo ludzi, często w pojedynkę lub małymi grupami. To z kolei może skusić niektóre osoby o złych zamiarach do zorganizowania kradzieży. Brak świadków i cicha okolica to idealne warunki dla złodzieja. Jak się wówczas bronić? 

Zabierz na grzybobranie gaz pieprzowy, który w razie potrzeby pozwoli Ci skutecznie odeprzeć atak i próbę kradzieży. Jeśli Twój dziadek lub babcia chodzą do lasu na grzyby, spraw im prezent dla bezpiecznego grzybobrania. Osoby starsze są łatwiejszym celem dla potencjalnego napastnika. Warto w związku z tym zabrać babcię i dziadka na spacer, wytłumaczyć, dlaczego powinni mieć gaz i pokazać, jak go właściwie używać. 

Wiele osób chodzi do lasu z psami i spuszcza je ze smyczy. Może to być dla grzybiarza realne zagrożenie, dlatego warto mieć gaz pieprzowy chociażby ze względu na agresywne psy.

Nie zgub się w lesie 

Chodząc po lesie, będąc skupionym na tym, by nie przeoczyć kolejnego okazu, łatwo się zgubić. Jeśli dobrze znasz las, to zapewne znajdziesz drogę powrotną. Co w przypadku, gdy nie wiesz, w którym iść kierunku? W odnalezieniu drogi może pomóc Ci kompas i mapa lub telefon. Warto zainstalować aplikację z gps, która działa nawet przy braku zasięgu. Polecamy również inny artykuł, w którym przedstawiamy 10 porad w razie zgubienia się w lesie. 

Jak zachować się w lesie 

Wiesz już co zrobić, byś miał bezpieczne grzybobranie następnym razem. Na koniec przypominamy jeszcze o kilku zasadach, o których warto pamiętać przed wyruszeniem do lasu. 

  • Zanim pójdziesz na grzyby, upewnij się, że nie występuje w danym momencie zakaz wstępu do lasu. Zakaz może występować np. w trakcie dużego zagrożenia pożarowego, sezonowych prac związanych z ochroną lasu czy w trakcie trwania okresu wylęgowego niektórych zwierząt. Za złamanie takiego zakazu grozi mandat do 500 zł. 
  • Nie śmieć w lesie! Przed wyjściem zabierz ze sobą worek na śmieci. Nikt nie lubi poruszać się po lesie pełnym pustych butelek, puszek czy opakowań po słodyczach. Dodatkowo jest to zagrożenie dla mieszkających tam zwierząt, a za śmiecenie grozi również mandat do 500 zł. 
  • Wybierasz się na grzyby samochodem? Pamiętaj, by zaparkować przed lasem, na parkingu. Za wjeżdżanie samochodem w głąb lasu również grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. 
  • Las to nie jest wybieg dla psów, dlatego trzymaj swojego pupila na smyczy. Zwiększysz dzięki temu bezpieczeństwo swojego przyjaciela, a także pozostałych grzybiarzy. Więcej dowiesz się z artykułu o bezpieczeństwie psa na spacerze. 

Napisz coś...