Skip to main content

Zarówno gaz pieprzowy, jak i pałka teleskopowa, są bronią dostępną bez zezwolenia, a umiejętnie użyte mogą pomóc w sytuacji zagrożenia. Które jednak narzędzie lepiej wybrać do samoobrony? Sprawdź wady i zalety gazu pieprzowego i pałki teleskopowej oraz zdecyduj, który środek obrony będzie odpowiedni dla Ciebie.

Według prawa w przypadku obrony koniecznej możemy skorzystać z każdego dostępnego narzędzia, aby skutecznie odeprzeć atak napastnika. Wybrany środek obrony musi być jednak użyty w sposób współmierny do zamachu, który zagroził mieniu, zdrowiu czy życiu. Musimy więc umieć się nim posługiwać nie tylko skutecznie, ale też zachowując pełną kontrolę nad stopniowaniem niezbędnej przemocy.
Często więc pojawia się dylemat: które narzędzie lepiej nosić przy sobie? Które będzie skuteczniejsze i czy w sytuacji zagrożenia będziemy w stanie go użyć? Przedstawiamy najważniejsze cechy dwóch popularnych środków służących do obrony własnej.

Gaz pieprzowy

Zalety: dostępny bez zezwolenia, małe wymiary pojemnika, użycie nie wymaga siły ani długotrwałego treningu, nie powoduje stałych obrażeń, pozwala na dystans między nami a napastnikiem, działa nawet 45 minut, daje czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy, możliwość „naznaczenia” napastnika barwnikiem UV.

Wady: mała pojemność – wystarcza na jedno-dwa użycia, ma termin ważności, gaz w formie chmury w pewnych okolicznościach zamienia się w broń obosieczną, w przypadku gazów pieprzowych w formie strumienia punktowego trzeba wycelować w twarz napastnika, ryzyko przypadkowego użycia.

Gaz pieprzowy to zamknięta w metalowej puszce drażniąca substancja, która nie powoduje trwałych obrażeń i pozwala na dystans między nami a agresorem. Podręczny zasobnik z gazem jest na tyle mały, że można go mieć zawsze przy sobie i szybko sięgnąć po niego do kieszeni spodni czy kurtki w krytycznym momencie. Niektóre pojemniki z gazem wyposażone są dodatkowo w specjalny klips, dzięki któremu zasobnik można przypiąć do paska spodni lub zaczepić go do krawędzi odzieży. Dołączony łańcuszek umożliwia podpięcie gazu do kluczy jako brelok. Gaz pieprzowy jest uznawany za najbezpieczniejsze narzędzie do samoobrony i jest często wybierany przez osoby niezaznajomione ze sztukami walki, które chcą po prostu czuć się bezpieczniej w sytuacji zagrożenia.

noc w górach

Gaz pieprzowy Sabre Red MK2 – chmura 53 ml

SPRAWDŹ

Gaz pieprzowy Sabre Red Crossfire 47,9 ml – strumień

SPRAWDŹ

Gaz pieprzowy Sabre Red MK-3.5 – pianka 65 ml

SPRAWDŹ

Skuteczność i ryzyko

Gazy pieprzowe są skuteczne w 99%. Działają nawet na osoby pod wpływem substancji odurzających i ze zwiększoną tolerancją na ból. Użycie gazu zawsze przynosi pożądane efekty. Działa drażniąco na drogi oddechowe i wzrok. Poza bólem wywołuje u agresora ślinotok i silne łzawienie. Udaremnia to atakującemu skuteczne działanie oraz, co bardzo ważne, pozwala nam na przejęcie inicjatywy czy bezpieczne oddalenie się z miejsca zdarzenia. Przyjmuje się, że czas działania gazu wynosi od 30 do nawet 45 minut. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to zależne od jakości gazu i stężenia środka drażniącego.

Gaz w formie chmury (stożka) może stać się jednak bronią obosieczną w momencie, gdy użyjemy go w zamkniętym pomieszczeniu lub w warunkach, w których jesteśmy narażeni na wpływ deszczu czy wiatru. Natomiast dysza wyrzucająca gaz pieprzowy w formie strumienia (żelu) zapewnia wprawdzie większy zasięg, lepszą precyzję i wykazuje większą odporność na wiatr, jednak trzeba wycelować w twarz napastnika. Użycie gazu daje nam komfort samoobrony z dystansu, jednak nie większego niż 3-4 metry od agresora.

Barwnik UV w gazie pieprzowym

Niektóre mieszanki gazów zawierają nanocząsteczki znakujące. Mają one trwałość do kilku dni i są niewidoczne gołym okiem, ujawnia je dopiero światło ultrafioletowe. Dzięki temu skóra lub ubranie napastnika podczas rozpylenia pokryte zostaną substancją, która pozwoli później na łatwiejszą identyfikację w momencie jego ujęcia go  przez organy ścigania.

Więcej informacji na temat gazów pieprzowych znajdziecie we wpisie:

Pałka teleskopowa

Zalety: dostępna bez zezwolenia, wytrzymała, poręczna i wygodna (w zależności od rozmiaru); możliwość rozbicia szyby lub pozbycia się innych przeszkód; dzięki dostępnym akcesoriom może służyć nie tylko do samoobrony.

Wady: użycie wymaga umiejętności lub treningów, ryzyko użycia jej przeciwko nam, łatwość przekroczenia granicy obrony koniecznej, brak dystansu między nami a napastnikiem, konieczność konserwacji.

Pałki teleskopowe są prostymi, wytrzymałymi narzędziami samoobrony. Są przedłużeniem zasięgu naszych rąk i przy odpowiednim treningu pozwalają na efektywne wykonywanie i blokowanie uderzeń. Dobrze sprawdzą się także podczas zakładania dźwigni i duszenia. Nie dają nam jednak możliwości obrony przed agresorem z dystansu, a taki komfort mamy w przypadku użycia gazu pieprzowego. Pałka teleskopowa przeznaczona dla kobiet może mieć ok. 40 cm długości, jednak np. pałka policyjna będzie znacznie dłuższa i cięższa. Pałka dla służb mundurowych ma nawet 67 cm długości po rozłożeniu.

Samoobrona - pałka teleskopowa czy gaz pieprzowy?

Pałka teleskopowa ESP hartowana 26″ Black

SPRAWDŹ
pałka teleskopowa - samoobrona

Pałka teleskopowa ASP Sentry 21″

SPRAWDŹ
Pałka teleskopowa do samoobrony

Pałka teleskopowa automatyczna GS hartowana 21″ Black

SPRAWDŹ

Nie tylko do samoobrony

Pałki mogą też nam posłużyć do rozbijania szyb i innych przeszkód w sytuacjach awaryjnych. Te o składanej konstrukcji mogą być noszone nie tylko w kaburach, ale też luzem w kieszeni lub wsunięte za pasek. Dostępne akcesoria rozszerzają zastosowanie pałki teleskopowej: może ona z powodzeniem zamienić się w łom, latarkę czy saperkę. Na końcówkę pałki teleskopowej można również nasadzić lusterko, które umożliwi obserwację z ukrycia oraz inspekcję miejsc trudno dostępnych, np. podwozia samochodu.

Ryzyko

W przypadku pałki teleskopowej istnieje duże ryzyko, że napastnik wyrwie nam ją z rąk i użyje przeciwko nam. Dlatego tak ważna jest umiejętność jej użycia, do czego niezbędny jest wcześniejszy trening, aby uniknąć sytuacji bezmyślnego wymachiwania pałką na oślep. O ile co do gazu pieprzowego mamy pewność, że nie spowoduje on trwałego uszczerbku na zdrowiu napastnika, o tyle przy użyciu pałki teleskopowej bardzo łatwo można przekroczyć granicę obrony koniecznej i uderzyć nią agresora za mocno.

Wytrzymałość i konserwacja

Im wyżej zahartowana pałka teleskopowa, tym większa jej twardość i wytrzymałość. Wybierając odpowiedni rodzaj pałki warto wziąć pod uwagę jakość jej wykonania, zwłaszcza jeśli zależy nam, aby broń służyła nam dłuższy czas. Pałki wykonane z hartowanej stali posiadają gwarancję, że nie ulegną deformacji w wyniku użycia. Posiadacz pałki nie może również zapominać o jej smarowaniu, czyli konserwacji, która zagwarantuje, że teleskop się rozwinie i w każdej sytuacji awaryjnej będzie sprawna i szybko gotowa do użycia.

Kurs - pałka teleskopowa w praktyce

Kurs: Pałka teleskopowa w praktyce DVD

SPRAWDŹ
Pałka treningowa

Pałka treningowa ESP typ BATON 26″

SPRAWDŹ
Pałka treningowa ESP typ BATON 21"

Pałka treningowa ESP typ BATON 21″

SPRAWDŹ

Więcej informacji na temat pałek teleskopowych znajdziecie we wpisie:

GAZ CZY PAŁKA?

Zarówno gaz pieprzowy, jak i pałka teleskopowa mają bardzo wiele zalet i mogą uratować nasze mienie, zdrowie, a nawet życie w sytuacji zagrożenia. Jedno i drugie narzędzie posiada jednak także kilka minusów, które w zależności od doświadczenia użytkownika i rodzaju sytuacji zagrożenia mogą spowodować, że obrona własna okaże się nieskuteczna. Która broń będzie lepsza do samoobrony? Gaz czy pałka?

Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z walką wręcz, a chcemy mieć jak się obronić, gdy niespodziewanie znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji, to lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na zakup gazu pieprzowego. Pałka teleskopowa przeznaczona jest bardziej dla osób, które opanowały chociażby podstawową technikę użycia jej wobec napastnika. Nieumiejętność jej użycia, zwłaszcza w sytuacji stresującej, może zakończyć się wyrwaniem jej przez napastnika i znacznym pogorszeniem naszej sytuacji. Warto więc wcześniej zaznajomić się z tematem i odbyć kurs posługiwania się pałką.

Osoby, które mają już opanowane w praktyce użycie pałki teleskopowej na pytanie: gaz czy pałka? mogą odpowiedzieć sobie: gaz i pałka. Gdy jedno narzędzie z jakichś względów zawiedzie lub nie przyniesie wobec napastnika pożądanych skutków – zawsze będzie można szybko sięgnąć po drugie.

Większy wybór gazów pieprzowych oraz pałek teleskopowych znajdziesz na stronie Militaria.pl w zakładce samoobrona.

Napisz coś...