Maski antysmogowe stają się niezwykle przydatne, gdy normy czystości powietrza zostają przekroczone powyżej poziomu alarmowego. Smog w ostatnim czasie stanowi poważny problem w większości dużych miast, ale również w mniejszych miejscowościach i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak się chronić przed smogiem? Czy warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową?

To ja, smog. Wstrzymaj oddech lub oddychaj przez filtr

Gdy powietrze wymiesza się z dymem i spalinami powstaje smog. Przedostaje się do atmosfery w postaci tlenku siarki, tlenku azotu i innych szkodliwych substancji chemicznych. Jego nazwa to połączenie angielskich słów smoke (dym) + fog (mgła). Podrażnia spojówki i krtań, może też prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją, a także spowodować spadek tolerancji wysiłku przez nasz organizm. Zanieczyszcza glebę i grunty wykorzystywane pod uprawę roślin.

Czym jest smog i jak się przed nim chronić?

Maski i chusty antysmogowe

W ostatnim czasie powstała kampania społeczna Pierwsza Doba bez Smogu, w której aktorzy, sportowcy i znane osoby ze świata show biznesu wstrzymują oddech. Nie oddychając wspólnie odliczają minuty bez smogu. Przebywając poza domem, a zwłaszcza uprawiając aktywność fizyczną trzeba by jednak trochę pooddychać. Warto więc zabezpieczyć płuca przed szkodliwymi pyłami zakładając maskę antysmogową. Sporym zainteresowaniem ostatnio cieszą się również dostępne w różnych rozmiarach, nieco wygodniejsze od masek – chusty antysmogowe. Zastosowana w nich membrana z nanowłókien o średnicy 50-150 nm chroni przed zanieczyszczeniami i bakteriami znajdującymi się w powietrzu.

Chusta antysmogowa Respilon Maska antysmogowa Dragon Casual II Moro Maska antysmogowa Dragon Casual II Black
Chusta antysmogowa RespilonZobacz Maska antysmogowa Dragon Casual II MoroZobacz Maska antysmogowa Dragon Casual II BlackZobacz

Jak działa maska antysmogowa, jak wybrać odpowiednią maskę i jak ją zakładać?

W naszej ofercie znajdziesz maski antysmogowe różnych firm, wyposażone w skuteczne filtry, a także dokupisz dodatkowe filtry wymienne. Zapoznaj się z infografiką, z której dowiesz się m.in. jak działa maska antysmogowa i jak wybrać model odpowiedni dla siebie. Pamiętaj, że maska musi dobrze przylegać do twarzy i nie może przemieszczać się podczas biegania, jazdy na rowerze czy zwykłego spaceru. Dostępne są różne modele, przeznaczone do codziennego użytku, ale także dla osób uprawiających sport, które charakteryzują się większą wydajnością.

Maska antysmogowa Respro Techno – czarna Maska antysmogowa Respro Sportsta W15 Camo Maska antysmogowa Respro Cinqro
Maska antysmogowa Respro Techno - czarnaZobacz Maska antysmogowa Respro Sportsta W15 CamoZobacz Maska antysmogowa Respro CinqroZobacz

Jak chronić się przed smogiem?

W wielu polskich miastach promuje się publiczne środki transportu i pracuje nad zwiększaniem obszarów zielonych, a także wymienia piece grzewcze na bardziej ekologiczne. Mieszkańcy rejonów, w których występuje smog powinni być na bieżąco ostrzegani o dużych stężeniach pyłów w powietrzu. Informacje takie są już wyświetlane m.in. na przystankach autobusowych i tramwajowych. Mając świadomość wyjątkowo złej jakości powietrza szczególnie w sezonie grzewczym, powinniśmy ograniczyć czas spędzany na zewnątrz i nie wietrzyć zbytnio mieszkania. Możemy także zastosować oczyszczacze powietrza czy zdecydować się na użycie maski antysmogowej. Zakup takiej maski jest środkiem doraźnym, który nie zlikwiduje problemu smogu, ale przynajmniej pozwoli nam nie wstrzymywać oddechu i w miarę normalnie oraz bezpiecznie funkcjonować.